Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
477
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?, Elma sirkesi, elma suyu ve kabuklarından hazırlanan keskin bir aromaya sahip bir sirkedir. Elma sirkesi hem şifalıdır hem de bütün elma türlerinden yapılabilir. Market ve şarküterilerde kolaylıkla bulunan bir gıdadır.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Doğal elma sirkesi üzüm sirkesi ve nar sirkesine benzer olarak kolay bir şekilde hazırlanabilir. Bu sirke hazırlanırken farklı elma türleri değerlendirilebilir. Bölünüp çekirdek kısmı çıkarılan elma kavanoza yerleştirilir ve üzerine su eklenir. Sirkeyi yaparken cam kavanoz tercih edilmeli çünkü plastik bardaklar bakteri üremesine sebep olmaktadır. Hazırlanan kavanozun içerisine süzme veya petek bal ilave edilir. Sirkenin mayalanmasını kolaylaştırmak için karışımın içine sirke anası veya elma sirkesi ilave edilmektedir. Sirke ışık almayan bir yerde bekletilmeli süzme işleminden sonra üstüne ekmek, nohut benzeri malzemeler ilave edilmeli ve 40 gün bekletildikten sonra tüketilmelidir.

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Elma sirkesi tek başına keskin bir tada sahiptir. İçerisine biraz zeytinyağı ve biraz kekik eklenerek salata sosu yapılabilir. Çorbalara da eklenebilen elma sirkesinden et yemeklerine, patates yemeklerine, tat vermesi için de faydalanılabilir. Elma sirkesini sebzelerinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda vücuda olan etkilerden faydalanmak için ılık suya ilave edilebilir veya sadece bal ile karıştırıp içilebilir. Elma sirkesi aynı zamanda saç temizliği, cilt bakımında da yer alır. Saçların yıkandığı banyo suyuna eklenebilir, tonik amaçlı cilde sürülebilir. Ancak belirtmeliyiz ki asitli ve keskin bir aromaya sahip bu sirkeyi mide veya böbrek rahatsızlığınız varsa tüketmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.