Enginar Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
555
Enginar Çayı Nasıl Demlenir?

Enginar Çayı Nasıl Demlenir?, Enginar papatyagiller familyasından gelmektedir ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Karakteristik özellikleri, dik gövde ve sapsız yapraklara sahip olmasıdır. Bu bitki olgunlaştığında çiçek vermektedir. Enginar ise çiçek vermeden toplanmakta ve farklı yemeklerin içerisinde sebze olarak tercih edilmektedir. Özellikle, Akdeniz mutfağında hatırı sayılır bir yeri vardır. Tarihte kullanımı en eski tarihlere kadar dayanan sayılı sebzelerden birisidir. Geçmişte doğal olarak ilaç yapımında da kullanılmış olan bu sebze, doğurganlık sembolü olmuştur. Günümüzde sebze olarak ve çay olarak şifalı özellikleri dolayısı ile tüketimi devam etmektedir.

Enginar Çayı Nasıl Demlenir?

Bu çayı kurutulmuş veya taze enginar yapraklarından yapabilirsiniz. Taze enginar tercih edecekseniz, öncesinde enginarı bol su altında yıkamalısınız. Enginarı yıkadıktan sonra, sap kısmını acı bir tat verdiği için kesmelisiniz. Dip kısmını kestiğiniz enginarı bütün olarak kaynayan suya atın ve kırk beş dakika kadar kaynatın. Suyunuz kahverengiye dönünce, ocağın altını kısın ve ağır ateşte yarım saat daha pişmeye bırakın. Yarım saat sonrasında enginar çayınız demlenmiş ve tüketilmeye hazır bir halde olacaktır. Eğer kurutulmuş enginar yaprağı tercih edecekseniz yaprağı üç parçaya bölün ve kaynayan suyun üzerine atın. Çayı demlerken, suyunuzun rengi kahverengi olana dek ve buharı dışarı çıkmayacak şekilde olmalıdır. Sonrasında süzüp, çayınızı içebilirsiniz. Enginar çayı doğal olarak sert bir aromaya sahiptir. Bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.