Enginarın Faydaları Nelerdir

28.01.2021
503
Enginarın Faydaları Nelerdir

Enginarın Faydaları Nelerdir, Akdeniz mutfağında geniş bir yeri olan en lezzetli yemeklerin başında gelen enginar, içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller bakımından oldukça besleyicidir. İçerisinde bulunan potasyum, vücudun günlük duyduğu ihtiyacı karşılamaktadır. Hem, A hem de C vitamini bakımından zengin olan enginar karaciğeri temizlemektedir. Uzmanlar haftada 2 defa enginar tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Enginarın Faydaları Nelerdir

  • Papatya ailesine dahil olan enginar, mor, mavi renkte çiçekler açmaktadır. Anavatanı, Güney Avrupa ve Akdeniz çevresi olarak bilinen enginarın gövdesinde sert ve kalın yapraklar bulunur. Sağlıklı besinler listesinde yer alan enginar, yağ oranı neredeyse sıfır olan bir sebzedir. Aynı zamanda içerisinde protein, sodyum, kalsiyum, potasyum, A ve D vitaminleri de barındırmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu besin bağışıklığın güçlendirilmesinde de rol alır.
  • Enginar güçlü bir lif içeriğine sahiptir. Özellikle tok tutmakta ve kilo vermeye yardımcı olmakta etkilidir. Dışkılama fonksiyonunu arttıran enginar, sindirimi rahatlatıp kabızlığın önüne geçer.
  • Dolaşım sisteminin de dostu olan enginar, özellikle kötü kolesterolün düşmesini sağlayıp iyi olanın engellemektedir. Kalp krizi, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon gibi hayati risk taşıyan hastalıkların gelişmesinin önüne geçmektedir.
  • Zeytinyağı ile beraber tüketilen enginar, sindirim sistemini korur.
  • Kanser riskini azaltmasının yanı sıra, mide asidini engellemektedir. Mide duvarını koruyan enginar, tükürük bezlerinde enfeksiyonlu hücrelerin varlığını azaltıp, ağız kokusunun da önüne geçer.
  • Karaciğeri yenileyen besinlerden biri olan enginar, vücutta toksin birikimini engellemektedir. Bu faydası cilt üzerinde de belirgin bir etki yaratır. Çünkü cilt hastalıklarının çoğu, karaciğer fonksiyonlarının azalmasından dolayı kaynaklanmaktadır.
  • Enginar %30 gibi azımsanmayacak bir oranda K vitamini içermektedir. Bu özelliği kemik ve kas gelişiminin desteklenmesini sağlar.
  • Kanserden de koruduğu bilinen enginar içerisindeki potasyum bakımından hücrelerin hızla yenilenmesini destekleyen bir sebzedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.