Espresso Nasıl Hazırlanır?

09.06.2021
527
Espresso Nasıl Hazırlanır?

Espresso Nasıl Hazırlanır?, Espresso, İtalyan kökenli kahvelerden birisidir. İsmini hızlıca hazırlanmasından dolayı almıştır. Dünya çapında en çok sevilen kahvelerden birisidir. Sade bir şekilde veya su ile hazırlanabilen bu kahve pek çok farklı kahve çeşidinin doğuşunda da rol oynamıştır. Espresso sadece 30 mililitrelik minik fincanlarda sunulduğundan ötürü hızlı kahve molaları için oldukça ideal bir içecektir.

Espresso Nasıl Hazırlanır?

Bu kahveyi hazırlamak için özel espresso makineleri tercih edilmektedir. Günümüzde oldukça ulaşılabilir ve ebatıyla pratik olan espresso makinesi yardımı ile hazırlanan bu kahve, ilk aşamada makinenin portafilter isimli kaşığına kahve koyulmasıyla sonrasında sıkıştırılıp 30 saniye çalıştırılmasıyla elde edilir. Bu kahve oldukça sert içimli ve yoğun aromalıdır.

Espresso Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu kahveyi hazırlarken öğütme kalınlığı ve kavrulma tarzı oldukça önemlidir. Koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri Türk kahvesi kadar fazla olmasa da ince olarak öğütülmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise eklenen kahvenin tamper yardımı ile güzelce sıkıştırılmasıdır. Bu işlem sayesinde kahvenin suyun içinden geçişi yavaşlar ve kahve daha yoğun bir krema tabakasına sahip olur. Kaliteli bir espressonun üzerinde minimum 3 milimetre kadar köpük bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Espressoyu hazırlamadan evvel makinen içerisinden bir miktar sıcak su geçirilip içerisinde varsa soğuk suyun atılması sağlanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.