Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır

Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır

Herkesin kolay kolay güzel bir şekilde yapamadığı Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır vereceğimiz bilgilerle ve yapılış adımlarıyla artık çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Başta Urfa olmak üzere güney doğunun tamamının sevdiği bir yemek kültürü olan çiğ köfteyi aslında tüm Türkiye sevip tüketmektedir. Aslında bu çiğ köfte kültürünün aslında et vardır aslı etli yapılmaktadır. Daha ekonomik ve daha çok beğenilen bir seçenek olarak herkes Etsiz Çiğ Köfteyi seçmekte aslına bakarsak. Fakat bu etsiz çiğ köftenin yoğrulması bir hayli zaman alıyor ve uzun sürdüğü için bazı insanlar tercih etmiyor. Fakat bizler sizin için bu işi size muhteşem bir anlatış ile kolaylaştıracağız. Aslında bu çiğ köftenin tarifinde bütün malzemelerin robottan geçirilmesiyle yapılıyor. Bu sayede hem zaman kazanılıp hem iş kolaylaştırılıyor. Ve yoğurmadan muhteşem bir çiğ köfte yiyebiliyorsunuz. Aslına bakarsak bir sadece yemek değil biraz meze tarifi kategorisine girmekte. Eğer sizde “çiğ köfte nasıl yapılır ?” gibi bir soru ile karşı karşıyaysanız tam sizlik bir Etsiz Çiğ Köfte Tarifi.

Etsiz Çiğ Köftenin 4000 Yıllık Tarihi

Aslında bu hikayenin asıl gerçekleştiği yer Adıyaman’dır ve muhteşem hikayesi şu şekilde anlatılmaktadır. Herkes çiğ köftenin bir yiyecek olduğunu zanneder fakat çiğ köfte aslında bir yiyecek aynı zamanda bir tutkudur. Saymakla bitmez çiğ köftenin faydaları. Ve yapılış malzemelerine bakarsak oldukça ekonomik bir tariftir ve karın doyuran bir lezzettir.

Ham Maddesinde Bulgur Bulunan Bir Yiyeceğin Zararlı Olmasının İhtimali Var Mıdır ?

Ham maddesinde bulgur bulunan bir yiyeceğin örnek verdiğimizde çiğ köftenin zararlı olmasının ihtimali yoktur. Çiğ köfte oldukça yararlı bir lezzet, yiyecektir çiğ köftenin bulgurun tüm faydalarını içerisinde barındırdığını çoğu kişinin bilmemesi doğaldır fakat çiğ köfte oldukça yararlı bir besindir. Sadece çiğ köftenin değil acının vücuda olan faydalarını saymakla bitiremeyeceğimizi de herkes bilmektedir. Çiğ köfteyi genellikle sporcular veya öğrenciler sıklıkla tercih etmektedir sebebi ise sporcular için sağlıklı öğrenciler için ise ekonomik olabilmesidir.

Etsiz Çiğ Köfte Tarifi ve Kendisinin Geçmişinin Çok Uzun Yıllara Dayandığını Biliyor Muydunuz ?

Eski bir medeniyet kralı olan Kral Nemrut bir gün Hz. İbrahim’i tek tanrıya inandığı için yakmaya karar vermiştir. Halkına bir emir verir ve bütün ağaç ve odun parçaları vb. eşyaları meydanda toplatır. Bu yüzden evlerde yakılacak hiçbir şey kalmamıştır aynı zamanda evde yemek yapabilmek için ateş gerektiği için ateşi de yakamamışlardır. Halk emir kulu olduğu için kralın emrine uyar ve etraftaki bütün odun ve odun parçalarını günlerce toplayıp meydana getirir. Bir gün dağda avlandığı için hiçbir şeyden haberi olmayan bir avcı eve geyik getirir ve karısından bunu pişirmesini ister. Ve eşi kralın ateş yakma yasağı getirdiğini anlatır. Maalesef avcı da emir kulu olduğu için itaat etmek zorunda kalır. Ve avcı geyiğin etini ince ince döverek ezer. Ve baharatları ile bunları bir güzel yoğurur yani çiğ köftenin mucidi bu avcı ve ailesidir aslında.

Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır Gerekli Malzemeler

 • Hazır Çiğ Köfte Harcı
 • 3 Bardak Ilık Su
 • 1 Yemek kaşığı
 • Biber salçası
 • 2 Yemek kaşığı
 • Domates salçası
 • 1 Fincan Nar Ekşisi
 • 1 Fincan Zeytinyağı
 • 1 Tane Marul(Büyük Ebat)
 • 2 Tane Limon

Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır Yapılış Aşamaları

 1. Derince bir yoğurma kabına aktarmış olduğunuz hazır çiğ köfte harcı üzerine 3 bardak ılık suyu ekleyerek şişmesi ve yumuşaması üzere 10 dakika bırakın.
 2. 2 yemek kaşığı domates salçası,1 yemek kaşığı biber salçasını ilave ederek yoğurma işlemine başlayın.
 3. Birbirini tutan bir yapı alana dek yoğurduğunuz çiğ köfteye 1 fincan zeytinyağı ilave ederek bir arada topladıktan sonra küçük yumrular halinde koparıp sıkarak şekil verin.
 4. Son aşamada tercihen marulun içerisine koyarak çiğköftelerinizi servis edin. Afiyet olsun!

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.