Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir

24.01.2021
791
Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir

Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir, hem yüksek besin değeri ile hem de albenili görünüşü ile oldukça sevilir. Genelde marketlerden veya  manavlardan temin ettiğimiz. Avokadoyu evinizde de yetiştirebileceğiniz biliyor muydunuz? Almış olduğunuz avokadoların çekirdeklerini atmak yerine, onlardan oldukça dekoratif güzel filizler elde edebilirsiniz. Ancak baştan belirtmeliyiz ki yetiştireceğine bitkinin ana meyve verebilmesi 5 ila 13 yıl kadar ciddi bir süre gerektirir. O yüzden bu güzel bitkiyi salonunuzun en güzel köşesini süslemesi için yetiştirebilirsiniz. Gelin beraber avokado bitkisinin yetişmesini adım adım inceleyelim.

Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir

İlk Adım: Avokado Çekirdeğini Almak
  • Olgunlaşmış 1 adet avokadoyu bir bıçak yardımı ile ikiye ayırın. Bıçakla bölme aşamasında avokadonun orta kısmında bulunan çekirdeğine zarar vermemeye dikkat edin. Görmüş olduğunuz avokadonun içerisinden çekirdeğini çıkarın. Çıkarmış olduğunuz çekirdeği su ile güzelce temizleyin, 5 dakika kadar temiz suyun içerisinde beklemesi gerekir. Bu işlem esnasında birden fazla avokado çekirdeği bulundurmanızı tavsiye ederiz bundan sonraki adımlarda bazı çekirdekler başarısız olabilir.
İkinci Adım: Çekirdeği Kürdanla Delmek
  • Filiz indireceğiniz çekirdeği sivri olan kısmı üste gelecek şekilde yerleştirin. Diğer kısımlara nispeten daha tombul olan, gövde kısmına iki ya da üç kürdan ile delikler açın. Kürdanlar sonraki aşamada bardağın ağzına yerleştireceğiniz çekirdeği ayakta tutacak şekilde yerleştirmelidir.
Üçüncü Adım: Çekirdeği Suyla Buluşturmak
  • Çekirdeğin izin gövde kısmı aşağıda kalacak şekilde içi su dolu bir bardağın üzerine bırakın. Bu aşamadan sonra çekirdeğin filizlenmesini bekleyeceğiz. Buda tam yaklaşık 1 ila bir buçuk ay kadar sürmektedir. Sürecin sonunda çekirdeğin altında saçaklanmalar meydana gelecek ve daha sonra çekirdeğin üst kısmından ufak bir filizlenme oluşacaktır.
  • Süreç boyunca bardağı cam kenarı ya da güneş ışığı alan başka bir yere yerleştirmeyi unutmayın. Aynı zamanda bardakta azalacak olan suyu tazelemeyi unutmayın.
Dördüncü Adım: Filizlenmenin 15 Santimetreye Kadar Ulaşmasını Beklemek
  • Geçen zaman zarfında filiziniz güçlenip uzayacaktır. 15 santimetreye kadar ulaşması ideal bir boyuttur. Bitkinizin üzerinde yapraklanmalar meydana gelirse bitkinin daha hızlı gelişip güçlenmesi için yaprakları  dikkatli bir şekilde budayın belli bir süre sonra yeni yapraklar çıkacaktır.
Beşinci Adım: İdeal Boya Ulaşan Filizin Saksıya Yerleştirilmesi
  • Suyun içerisinde beklemekte olan filiz yeterli boyuta ulaştığında onu yaklaşık 20-30 santimetre çapında bir saksıya yerleştirmelisiniz. Bu esnada seçim yapacağınız toprağın zenginleştirilmiş saksı toprağı olması gerekmekte. Topraklar konusunda fikriniz yoksa bir çiçekçide çalışan personellerden bu konuda yardım alabilirsiniz.
  • Ekim esnasında çekirdeği tamamıyla toprakla bulamamaya özen gösterin. Çekirdeğin üst kısmı toprağın 2-3 santimetre üzerinde kalacak şekilde ekim işlemi tamamlanır.
  • Avokado bitkisi nemli toprağı sever bu nedenden ötürü toprağın kurumasına izin vermeden ancak aşırıya kaçmayacak şekilde sulama işlemini yapmanız gerekir. Evinizin en güzel köşesini süsleyecek avokado bitkinizi yetiştirmenin keyfini sürün.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.