Evde Karpuz Nasıl Yetiştirilir

24.01.2021
1.061
Evde Karpuz Nasıl Yetiştirilir

Evde Karpuz Nasıl Yetiştirilir, Evde karpuz mu yetiştirilirmiş diyebilirsiniz. Sizi birazcık uğraştıracaktır fakat emin olun bu uğraşınız da diyecek yani karpuz evde de yetiştirilebilir. Size yazı aylarının haberini veren karpuzu nasıl yetiştirebileceğinizi öğreneceğiz. En sevilen meyvelerden karpuzu bahçenizde evinizde saksıda yetiştirebilirsiniz karpuz yetiştirmek için gereken şeyleri gelin öğrenelim.

Evde Karpuz Nasıl Yetiştirilir

Evde karpuz nasıl yetiştirilir,  yetiştirmek için gerekli malzemeler:

Evde karpuz yetiştirmek için gereken 3 temel malzeme vardır;

  •  Karpuzun çekirdeği, hazır tohum, karpuz fidesi (crimson sweet, sugar baby)
  •  Toprak havuzu olarak adlandırılan geniş saksılardan herhangi biri bizim işimize yarayacaktır
  •  Toprak havuzu olarak adlandırılan saksıyı doldurmaya yetecek kadar kumlu toprak

Toprak hazırlığı nasıl yapılır:

Karpuz tohumu için kolay hava alabilen toprak gerekir. Bu yüzden  karpuzu kumlu toprağa ekmemiz gerekir.  Eğer kumlu toprağı elde edemiyorsanız çiçekçilerden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Ekim işleminden önce kullanacağımız toprağı havalandırmamız gerekiyor. Paketlenmiş hazır toprakları kullanmadan önce  evdeki herhangi bir örtünün üzerine yayın, karıştırın ve havalandırın.

Çekirdekten karpuz nasıl yetiştirilir:

En önemlisi yetişecek olan karpuz için en iyi zamanı seçmelisiniz. Karpuz yetiştirme için en ideal zaman ise ilkbahar aylarıdır. Karpuzların evde daha kolay yetişmesi için gerekli malzemeler arasında gördüğünüz gibi Crimson Sweet veya Sugar Baby gibi karpuz türlerini seçebilirsiniz.

Eğer karpuz yetiştirmek istiyorsanız ve sizlere sunduğumuz gibi karpuz türlerini bulamazsanız herhangi bir karpuzun içerisindeki çekirdeklerden de karpuz yetiştirebilirsiniz.

Çok uğraşmanızı gerektirmeyecek evde karpuz yetiştirme sürecinde saksınızı güneş alacak bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor düzenli suladığınız ve belirli zamanlarda gübreleme yaptığınızda karpuz yetiştirmek için ideal özveriyi vermiş olacaksınız.

Kare karpuz nasıl yetiştirilir:

Bu sıralar çok popülerleşen kare karpuz, farklı bir tohumdan yetiştirilmez. Sadece kare şeklinde kafeslerin içerisinde büyütülür. Ve fiyatları da oldukça yüksektir.

Karpuz fidesi nasıl yetiştirilir:

Eğer  sonuca  hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız  karpuz fidesini tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır. Diğer yetiştirme yöntemlerinden, çok daha  kolay ve az sürede yetiştirebilirsiniz. Çekirdekten veya tohumdan daha hızlı bir şekilde yetiştireceksiniz.

Herhangi bir soru veya sorununuzda yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.