Evde Sarımsak Nasıl Yetiştirilir

24.01.2021
541
Evde Sarımsak Nasıl Yetiştirilir

Evde Sarımsak Nasıl Yetiştirilir, Doğal bir antibiyotik olarak yüzyıllardır kullanılan sarımsak, günümüzde hala sofralarımızda yerini alıyor. Yemeklere ekstra olarak lezzet katışı ve saymakla bitmeyen faydalarıyla sarımsak artık olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş durumda. Peki sarımsağı evinizde yetiştirebileceğiniz biliyor muydunuz, dalından koparılmış olduğunuz  taze sarımsaklarla harmanlamış olduğunuz yemeklere ayrı bir lezzet katacak.

Baştan belirtmeliyiz ki sarımsak ılıman havayı seven bir bitkidir, onu yetiştirmek için en uygun dönemler; ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Hemen şimdi birkaç basit malzeme ile evinizde bir saksıda sarımsak büyütebilir, en doğal haliyle mutfağınızda yerini almasını sağlayabilirsiniz.

Evde Sarımsak Nasıl Yetiştirilir

Evinizde sarımsak yetiştirmek için ihtiyaç duyduğunuz birkaç basit malzeme var.

Bunlar;

 • Bir bütün sarımsak
 • 20 santim derinliğinde bir saksı
 • Kil oranı yüksek Toprak
Sarımsağı ekerken izlemeniz gereken yol:
 1. Bütün malzemeleri sağladıktan sonra sıra geliyor sarımsağı ekmeye sarımsağınızın dişlerini tek tek ayırarak başlayın, ancak bu aşamada sarımsakların kabuklarını soymamalısınız.
 2. Saksımızı toprağa doldurup saksının tam ortasına 10 santim derinliğinde bir çukur açın.
 3. Sarımsakların uzun kök uçları alta gelecek şekilde bu çukura gömün filizlenmesi gereken yerleri çukurun üst tarafına gelmelidir.
 4. Bu işlem esnasında ekeceğiniz sarımsakların birbirine çok yakın olmamasına dikkat edin.
 5. Evinizin güneş gören bir yerine yerleştirdiğiniz sarımsaklarınızın filizlenmesini beklemeye başlayın.
 6. Çimlenme aşamasına gelinceye dek dikkat etmeniz gereken birkaç husus var, güneşi seven bir bitki olduğu için evinizin güneş alan bir yerinde durması önemli.
 7. Fazla su dökmeyiniz sarımsaklar da çürümeye neden olabileceğinden haftada 1 veya 2 kez sulamanızı öneririz.

Bu aşamadan sonra akıllara gelen bir diğer soru ise sarımsakların toplamaya ne zaman hazır olacağıdır:

 1. Yaprakların kahverengi bir renge dönmeye başlaması toplama zamanının geldiğini gösteren bir işarettir. Yalnız bu süreç aylar alabilir toprak seçimi güneş ışığı ve sulama gibi etkenler hasat zamanı etkileyecektir.
 2. Hasat dönemi geldiğinde sarımsakları çok dikkatli bir şekilde başından tutarak topraktan çıkarın.
 3. Hasat ettiğiniz sarımsakları 1 hafta boyunca serin bir yerde saklayın. Bu aşamadan sonra tamamen kendiniz üretmiş olduğunuz sarımsakları afiyetle tüketebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.