Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

14.06.2021
1.066
Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?, Çanakkale’nin, Ezine ilçesinde üretilen ve adını anlayacağınız üzerine bu ilçeden alan tam yağlı bir peynirdir. Peynirin üretimi Avrupa’daki adıyla popülerlik kazanmış peynirler gibi belirli bir bölgededir. Ezine peyniri coğrafi işaretli gıdalardan birisidir. Esasında sadece Ezine ilinde ve etrafında üretilmekte olan bu peynir, Ezine peyniri olarak adlandırılmaktadır. Ancak ne yazık ki günümüzde buna sadık kalınmamaktadır.

Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

Bu peynir Çanakkale’de, Ayvacık, Ezine, Bayram ilçelerinde üretilmektedir. Bu peynir, İnek sütünden de yapılabilmektedir ancak orijinal Ezine peyniri temelinde koyun sütünün içerisine çeşitli oranlarda inek ve keçi sütünün eklenmesiyle  yapılır. Tercih edilen sütün özellikleri haricinde üretimin beyaz peynir ile arasında çok bir farkı bulunmamaktadır. Süt 60-70 derece arası bir sıcaklığa ulaştıktan sonra ana maddesi buzağı şirdeni olan bir maya ile mayalanmaya bırakılır. Kesilmeye başlayan sütün oluşturduğu tortular süzülür ve salamura işlemine maruz bırakılarak peynir formuna sokulur. Bu peynirin kendine has olan yanı salamura işleminden sonra tenekelerin içerisine preslenip 2-4 derece arasında sıcaklığa sahip olan depolarda 8-12 ay boyunca dinlendiriliyor olmasıdır. Bu süreden daha kısa süre bekletilen peynirler orijinal Ezine peyniri olarak kabul edilmektedir.

Ezine Peyniri Nasıl Tüketilir?

Ezine peyniri, mezeler başta olmak üzere kahvaltılıklardan meyve tabaklarına kadar pek çok yerde kullanılabilmektedir. Beyaz peynirin tercih edildiği her alanda Ezine peyniri de uyum sağlayacaktır. Peynirinizi muhafaza ederken mutlaka ağzı sıkıca kapalı bir kapta buzdolabında tutmalısınız. Ancak salamura tehlikesinden çıkarıp tüketecekseniz fazla tuzunu yitirmesi için yıkandıktan sonra tüketmelisiniz. Market raflarında görülen ambalajlarda olan Ezine peynirinin yıkanması gerekmemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.