Feta Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
832
Feta Peyniri Nasıl Yapılır?

Feta Peyniri Nasıl Yapılır?, Bu peynir koyun ve keçi sütünün belirli oranlarla karıştırılması sonucu elde edilmektedir. Hafif keskin ve tuzlu bir aromaya sahip olan bu peynir, tuzlu suyun içerisine daldırılarak hazırlanmaktadır. Az yağlı peynir türlerinden birisi olan Feta kremsi veya ufalanan bir kıvama sahip olabilmektedir. Küçük delikli bir yapıya sahip olan Feta peyniri küf veya kabuk barındırmaz. Yapı ve tat olarak beyaz peynire benzetilmektedir. Akdeniz mutfağı ve Avrupa ülkelerinde yeri büyüktür.

Feta Peyniri Nasıl Yapılır?

Bu peyniri hazırlamak epey zahmetlidir. Keçi ve koyun sütünün mayalanması sonucu oluşan karışımın kalıplara aktarılıp bekletilmesiyle elde edilir. Süzme işlemine maruz bırakılıp, sıkıştırılan feta peyniri sonrasında tuzlu suyun içerisinde bekletilmeye bırakılır ve 3 ay sonrasında tüketime hazır hale gelir. Bu peynir aynı zamanda inek ve koyun sütünün karışımıyla da hazırlanabilmektedir.

Feta Peyniri Nasıl Tüketilir?

Az yağlı peynirlerden birisi olan Feta, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Taze meyvelerin yanında servis edilebildiği gibi kahvaltı sofralarında da sade bir şekilde ikram edilebilmektedir. Sandviç ve omletlerin içerisine katılabilir, aynı zamanda Hellim peynirine benzer bir şekilde kızartılıp tüketilmesi mümkündür. Peynirli makarnaların içerisinde kullanılabilmektedir ve salataların içerisine ufalanıp ilave edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.