Funda Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
870
Funda Çayı Nasıl Demlenir?

Funda Çayı Nasıl Demlenir?, Süpürge otu adı ile bilinen, funda bitkisi ticari ve sağlık alanında tercih edilen bir bitkidir. Özellikle son yıllarda biberiye çayı ile beraber kullanılan funda yaprağı zayıflama üzerine olan olumlu etkileri ile bilinmektedir. Bu bitkinin çiçek ve yaprakları çay yapımı için kullanılır. Sapları ise sepet ve süpürge yapımında tercih edilir. Funda otu çalı formundadır ve yeterince uzadıktan sonra kökleri ile beraber topraktan ayrılır. Sökülmüş olan bu bitki güzelce kurutulduktan sonra da süpürge ve sap yapımında kullanılır. Aynı zamanda kuş yeminde de tohumları kullanılmaktadır.

Funda Çayı Nasıl Demlenir?

Funda yaprağı ve çiçeklerinin kurutulmasıyla çayını demleyebilirsiniz. Bu yaprakları aktar, organik ürün satışı yapmakta olan yerler veya büyük avmlerde bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra hazırlaması oldukça pratiktir.

İlk yapmanız gereken yaklaşık yarım litre kadar su kaynatmaktır. Funda yaprağından ise altı kaşık kadar ihtiyaç duyacaksınız. Porselen veya cam demliğe koyduğunuz funda yapraklarının üzerine kaynatmış olduğunuz yarım litre suyu ekleyin. Yaklaşık on beş- yirmi dakika kadar demlendikten sonra, günde en fazla iki bardak olmak üzere aç karnına tüketebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.