Gerdan Nasıl Pişirilir?

08.03.2022
802
Gerdan Nasıl Pişirilir?

Gerdan Nasıl Pişirilir?, Kuzu ve dananın boyun kısmından çıkmaktadır. Lifli ve kemiklidir. Döş gibi yağlı etler arasındadır. Orta yağlı bir et denilmektedir. Kıyma çeşitleri ve benzeri et ürünleri gerdandan ortaya çıkmaktadır. Genellikle gerdan bu et ürünlerinin yapımında kullanılmaktadır.

Danaya oranlar kuzudan çıkan gerdan daha yağlıdır. Bu sebeple daha yumuşaktır. Bir kuzu gerdan genellikle 900 gram – 1 kilogram ağırlıktadır. Sinir oranı oldukça fazladır.

Gerdan Nasıl Pişirilir?

Oldukça fazla pişirme yöntemi bulunmaktadır. Genellikle haşlama yöntemiyle pişirmek yaygındır. Kemikli bir şekilde pişirilebilmektedir. Kemiklerinden arındırılarak sebzelerle de hazırlanmaktadır. Güveç olarak tüketimi de yaygındır. Yapılabilecek yemekler şu şekildedir; Fırında sebzeli kebap, gerdan böreği, patatesli gerdan yemeği ve suyundan hazırlanan yemekler ise şu şekildedir; beyran çorbası, gerdan çorbası ve düğün çorbası yapılabilmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.