Gilaburunun Faydaları Nelerdir

28.01.2021
870
Gilaburunun Faydaları Nelerdir

Gilaburunun Faydaları Nelerdir, Alternatif tıpta oldukça önem verilen ve özellikle böbrek taşı düşürmek için önerilen doğal ilaç gilaburunun faydalarından haberdar mısınız? Ülkemizde özellikle Nevşehir ve Yozgat’ta yetiştirilen ekşimsi, acımtırak bir tada sahip olan gilaburunun kullanım alanı çok geniştir. Özellikle suyunun halk arasında pek çok derde deva olduğu söylenmektedir.

Gilaburu yetiştirilme aşamasında bolca suya ihtiyaç duyan bir meyvedir. Kırmızı renge sahip ve genişliği nohut kadar olan Gilaburu, Kayseri’de sık sık tüketilmektedir. Acımtırak bir tada sahip olan Gilaburu arpa ile birlikte mayalanıp su ile beraber şişelere saklanır. Sonrasında süzülüp sıkılarak çıkan gilaburu suyu olarak tüketilmektedir. Bu suyun özellikle böbreklerle ilgili problemleri çok iyi geldiği bilinmektedir. Popülerliği gitgide artan Gilaburu vücudu tamamen yenileme özelliğine sahiptir. Bir bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilen gilaburu, çok fazla tüketildiğinde vücudun asit dengesini bozmaktadır. O yüzden dikkatli bir şekilde tüketilmesi  gerekmektedir. Bağışıklık destekleyicinin yanı sıra böbrek ve mesane de meydana gelebilecek taş yada kum oluşumunu engellemektedir. Gilaburu suyunun geniş bir kullanım alanı vardır. Peki Gilaburu suyu ne işe yaramaktadır?

Gilaburu Suyu Ne İşe Yarar

Önerilen miktarda tüketildiğinde sinir hücrelerinin sakinleşmesini sağlamaktadır. Vücutta bulunan serbest radikalleri temizlemekte etkili olan Gilaburu suyu, bu sayede Kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü özelliği olduğundan, böbrek ve mesane de birikmiş kristallerin taş veya kuma dönüşmesinde engellemektedir. Hücrede meydana gelebilecek deformelerin önüne geçip hücre yaşlanmasını yavaşlatmaktadır.

Gilaburunun Faydaları Nelerdir

  • Gilaburu içerisinde yüksek miktarda C vitamini barındırır. Bu sayede vücudu toksinlerden arındırmaktadır.
  • Kemikleri güçlendirir ve vücut hareketlerinin daha sağlıklı bir şekilde olmasını sağlamaktadır.
  • Çabuk yorulmanın önüne geçer.
  • Gün içinde sıklıkla karşılaşılan stres faktörünün hafifletilmesinde yardımcıdır.
  • Böbreklerin içerisinde bulunan besin atıkları ve kristallerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlayıp böbrek taşı oluşumunun önüne geçer.
  • Oluşan böbrek taşlarına etkisi ise taşların ufalıp dökülmesini sağlamasıdır.
  • Karaciğer yağlanmasını engeller.
  • İyi bir antioksidan özelliğine sahip olan Gilaburu, cilt üzerindeki toksinleri temizler. Akne, siyah nokta oluşumunun da önüne geçer gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamaktadır.
  • Kötü kolesterol olarak bilinen Ldl seviyelerini düşürmektedir. Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.
  • Vücudun sıvı oranını arttırmaktadır. Bağışıklık sistemini destekleyip vücudun ısı oranın dengelenmesinde de yardımcıdır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.