Ginseng Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
766
Ginseng Çayı Nasıl Demlenir?

Ginseng Çayı Nasıl Demlenir?, Geleneksel, Çin tıbbında ilaç olarak kullanılan ginseng çayı, ginseng bitkisinin yeti santimetreye kadar çıkan köklerinden yapılmaktadır. Bu kökler, dört ila on yıl arasında yavaş yavaş büyümektedir. Farklı kültürlerce yemek yapımında da tercih edilen bu, bitki vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Günümüzde zihinsel ve fiziksel hastalıklara karşı halen tercih edilmekte olan bir çaydır.

Ginseng Çayı Nasıl Demlenir?

Bu çayı hazırlamak için, toz haline getirilmiş ve dilimlenmiş ginseng köküne ihtiyacınız vardır. Eğer kök halinde bitki aldıysanız, ince dilimler şeklinde doğrayıp veya rendeleyip kullanabilirsiniz. Bu kökleri demliğinizin dibine yerleştirin. Çayınızı hazırlamak için suyunuzu kaynatın ve beş-altı dakika kadar soğutun. Kaynayan suyun köklerin üzerine direkt olarak dökülmesi, vitamin kaybına sebep olabilmektedir.

Üzerine yavaşça su ilave edin ve yedi dakika kadar demlenmesi için bırakın. Bu çayı hazırlarken ginseng kökü ve su miktarını ayarlamak oldukça önemli bir husustur. Yaklaşık iki bardak kadar suyun içerisine bir kaşık rendelenmiş kök veya bunun yerine dört-beş adet ince dilimlenmiş kök kullanılmalıdır.

Eğer bu çayı, toz ginseng ile demleyecekseniz bardak başına bir çay kaşığı kadar kullanmalısınız. Çayınızı tatlandırmak için şeker yerine bal kullanmanız tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.