Gorgonzola Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
860
Gorgonzola Peyniri Nasıl Yapılır?

Gorgonzola Peyniri Nasıl Yapılır?, Görünüş itibariyle rokfor peynirine benzetilen Gorgonzola peyniri, mavi yeşil damarlanmalara sahip olmasıyla Fransa da üretilen benzerinden ayrılmaktadır. Bu peynirin ana vatanı Kuzey İtalya iken yaşına göre farklı isimler ile anılan bir peynirdir.

Gorgonzola Peyniri Nasıl Yapılır?

Gorgonzola peynirini hazırlamak için, keçi veya inek sütünü hammadde olarak almak gerekir. Fabrikadaki üreticiler bu sütleri geniş metal kazanlarda ısıtır ve sonrasında küflü peynirler için gerekli olan penisilyum adındaki mantarı içerisine ilave eder. Sonrasında maya da ilave edilerek geniş paletlerce karıştırılır. Kaba aktarılmış olan karışımın içerisine peynir mayası da ilave edilir. Peynir sıvısı makinelerle hassas bir şekilde yoğurulur ve küfün oluşabilmesi için arasında boşluklar bırakılır. Suyu süzülmüş olan bu pıhtılar tekerler şeklinde dönüştürülecekleri araca giderler. Bu aşamadan sonra deniz tuzuyla kaplanıp, nemi kontrol altında tutulan bir odada bekletilirler. Olgunlaşma zamanı gelmiş olan tekerlere, delikler açılıp küflenme sağlanır. Gorgonzola yaklaşık iki aylık bir süreç sonrasında hazır olmaktadır. Bu süre boyunca makine tarafından peynirler birkaç kez yıkanır ve pozisyonları değiştirir.

Gorgonzola Peyniri Nasıl Saklanır?

Satın alınmış olan Gorgonzola öncelikle bir parafinli kağıt ve sonrasında plastiğe sarılıp muhafaza edilmelidir. Peynirin üzerinde normal küfünün dışında bir küf fark ederseniz veya kıvamında kremalaşma, yumuşama görürseniz peyniri atmalısınız. İlk alındığı zamanki kıvamını koruyorsa küfün etrafındaki fazlalık iki santimetre kadar yontulduktan sonra sargı kağıdı değiştirilerek muhafaza edilmeye devam edilebilir. Peyniri dondurup, raf ömrünü uzatmak isterseniz 250 gramı aşmayacak şekilde aliminyum folyoya sardığınız peynirleri buzluğa atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.