Gouda Peyniri Nasıl Seçilir?

12.06.2021
535
Gouda Peyniri Nasıl Seçilir?

Gouda Peyniri Nasıl Seçilir?, Gouda peyniri, Hollanda’ya has peynir çeşitlerinden birisidir. Orta sertliğe sahip olan bu peynir tekerleği andıran kalıpların içerisinde üretilmektedir. Telaffuzu “hoda” şeklinde olan bu peynir “yıkanmış teleme” adlı peynir sınıfına girmektedir. Bu peynirin dışı altın sarısı, turuncu, kırmızı renklerde olabilen parafin bal mumu ile kaplanmaktadır. Bu peynirin içi açık sarı bir renge sahiptir ve küçük delikçikler bulunmaktadır. Bu peynir keçi, inek gibi hayvanların sütlerinden hazırlanabilmektedir. Oldukça pratik yapılabilen peynir türlerinden birisidir. Aynı zamanda kimyon, hardal, biber, çeşitli otlar gibi bileşenler ile tatlandırılıp farklı çeşitler olarak piyasaya sunulmaktadır.

Gouda Peyniri Nasıl Seçilir?

Gouda peynirini, gurme peynir satıcılarında, lüks şarküterilerde ve büyük marketlerde bulabilmeniz mümkündür. Gouda peyniri taze ve eskimiş olmak üzere iki farklı kategoride satılmaktadır. Ancak küçük marketlerde kolay kolay bulamayacağınız bu peyniri internet üzerinden satış yapan web sitelerden de alabilmeniz mümkündür. Bu peyniri seçerken üzerindeki kaplamanın rengi peynirin tazeliğini belirtir. Bu yüzden bu hususa dikkat etmenizde yarar vardır. Altın sarısı, kırmızı ve turuncu renkte kaplamaları olanlar tazeyken, siyah renkte kaplamaya sahip olan Gouda peynirleri eskimiş olarak sınıflandırılır.

Gouda Peyniri Nasıl Tüketilir?

Gouda peynirinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Islaklığa maruz kaldıkça esneyen bir peynir türüdür. Bu özelliğiyle pizzanın içerisinde mozarella ve cheddar başta olmak üzere çeşitli peynirlerle beraber yer alır. Baharatlı çöreklerin içerisine eklenebilmektedir. Rendelemesi oldukça kolay olan bu peynir Edam peyniriyle benzer bir şekilde yemeklerin içerisine rendelenebilmektedir. Rokfor peynirine benzer bir şekilde domatesli makarna soslarına, çorbalara ilave edilebilen Gouda peyniri, et yemeklerine de oldukça yakışmaktadır. Gouda peyniri tatlı ve meyvemsi bir aromaya sahiptir. Bu nedenden ötürü özellikle kırmızı şarap ve meyvelere çok yakışmaktadır. Kimyonlu olan çeşidi ise minik küplere ayrılıp atıştırılmakların yanında ikram edilmeye uygundur. Bunun yanı sıra elbette ki kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarındandır.

Gouda Peyniri Nasıl Saklanır?

Bu peyniri muhafaza etmek oldukça zahmetsizdir. Küçük tekerlekler şeklinde satılan Gouda peyniri, üzeri su geçirmez bir bal mumuyla kaplı bir şekilde gelir. Bu nedenle buz dolabına yerleştirmeden ışık görmeyen bir yerde uzun süre tutabilirsiniz. Beklediği süre boyunca kaşar peyniri gibi keskin bir tada sahip olur ve eskimeye başlar. Eğer satın aldığınız Gouda peyniri dilimler halinde ise bir streç filme sarılıp buzdolabında iki-üç hafta muhafaza edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.