Granül Kahve Nedir Yararları ve Zararları

26.12.2020
2.130
Granül Kahve Nedir Yararları ve Zararları

Granül Kahve Nedir Yararları ve Zararları

Granül Kahve Nedir Yararları ve Zararları, İnstant kahve olarak bilinen sıcak suyla temas ettiğinde çözünen kahveye granül kahve denir. Aslında görünüşü suyunu kaybetmiş olan görüntüsüdür. Görüntüsü içerisinde kimyasal barındırıyor gibi görünse de aslında içerisinde kimyasal yoktur yapımı sırasında da kullanılmaz. Bulan kişinin adı Satori Kato’dur ve 1901 yılında bulmuştur. Eğer aklınızda bu suyunu nasıl kaybediyor diye bir soru var ise iki şekilde suyunu kaybetmektedir;

  1. Dondurarak kurutmak
  2. Sprey ile kurutmak

Asıl Sorumuz Olan Granül Kahve Zararlı Mı ? Yoksa Yararlı Mı ?

Granül kahvelerin tamamen zararlı olduğunu ve hiçbir yararı olmadığını söylemek doğru olmayacaktır. Kalp ritmini düzenler, zinde tutar ve enerji verir bu gibi birkaç yararı daha vardır. Ancak granüllü kahveler şu şekilde ortaya çıkmıştır;

Çekirdek olarak kullanılmayacak ve böceklenmiş kahvelerin yani işe yaramayacak hale gelen kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. İşlem geçirmemesine rağmen kararmış olmasından dolayı normal kahveden daha acı bir tadı vardır. Bu sebepten dolayı yanında süt tozu veya şeker ile birlikte satılmaktadır. Hazır satın alınan tek dökümlük kahvelerin içerisinde de süt tozu bulunmaktadır.

Bir Diğer Soru Granül Kahve Nasıl Yapılır ?

  1. Spreyleme ile kurutma işleminde; Kahve çekirdeğinin içerisindeki sıvı buharlaşmaktadır. Kuruyan kahve yukarıdan aşağıya doğru spreylenir. Bu sayede tabana gelen sıvı ısı sayesinde kolay bir şekilde buharlaşacaktır.
  2. Dondurarak kurutma işleminde; Kahve bekletilmeye alınır, bekleme esnasında sıvısını kaybeder. Bu yüzden kahveler -40 derecede dondurulur. Dondurulduğu için kahvenin içerisindeki sıvı kristalleşir. Buharlaştırarak ortamdan uzaklaştırdığımızda ortaya Granül Kahve kalmış olacaktır.

Spreyleme yöntemiyle arasındaki tek fark spreyleme yönteminde kahvenin tadının biraz kaybolmasıdır bunun dışında hiçbir fark yoktur.

Granül Kahve Mi ? Klasik Kahve Mi ? Tat Farkları

Çok fazla tüketilen Granül Kahve‘nin neden çok fazla tüketildiğinin sebepleri;

  • Suda kolaylıkla çözülmesi
  • Oldukça kolay işlem görmesi
  • Toz halde olması
  • Ticari açıdan oldukça zahmetsiz olması
  • Raf ömrünün oldukça uzun olması
  • Düşük kalite kahve çekirdeklerinin kullanılabilirliğini arttırması

Bu nedenlerden dolayı hem tüketici hem de üretici sıklıkla tercih etmektedir. Çoğu kişi tadının aynı olmadığını savunacaktır. Fakat bunun nedeni başta damak zevki sonrasında nasıl yapıldığını, hangi işlemlerden geçtiğini bilmemekle ilgilidir. Eğer doğru hazırlama ve demleme yöntemleri bilinmez ise tadında büyük oranda bozulmalar yaşanması normaldir. Bu en kaliteli kahve için bile geçerlidir.

Granül Kahve Nedir  Yararları ve Zararları makalemizi umarım beğenmişsinizdir. Soru ve sorunlarınızı aşağıdan yorumlayarak iletebilirsiniz.

Bu tarz blog paylaşımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.