Hamileliğin 10.Haftasında Annedeki Değişiklikler

27.07.2021
852
Hamileliğin 10.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 10.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Gebelikte 10. hafta önceki haftalardan farklı, anne adayında kilo artışı daha kolay gözlenebilir. Eğer, içerisinde rahat olduğun kıyafetlerin artık yoksa hemen ufak bir alışveriş yapabilirsiniz.

İçerisinde rahat olduğun hareket kabiliyetini kısıtlamayan rahat bir kıyafet sizi her türlü daralma ve boğuluyormuş hissinden korur. Bu sebepten dolayı daha bol, geniş kıyafetler tercih etmen oldukça önemli bir durumdur.

Anne adayının dikkat etmesi gereken diğer konu ise ayakkabı. Anne adaylarına tavsiyemiz; hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren kesinlikle rahat ayakkabılar tercih etmeli. Çünkü illaki ayakta geçireceğiniz bol bol zaman olacaktır. Bu sebepten dolayı oldukça rahat ayakkabılar tercih etmen senin hem psikolojik hem de fiziksel sağlığın için doğru bir seçim olacaktır.

Hamileliğin 10.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin genel sürecinde fazla kilo alma ya da zayıf kalma durumları anneden anneye değişiklik gösterir. Sağlıklı geçen bir hamilelik döneminde anne adayının 12 ila 18 kilo arasında kilo alması oldukça doğaldır. Bu kiloların üzerine çıkan, daha fazla kilo alınan,  hamileliklerde ciddi bir zarar olur denemez fakat yine de herhangi bir faydadan da bahsetmek doğru değildir. 10. haftada anne adayının rahatsız olacağı derecede fazla kilo alımı başladıysa ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığın olduğunu düşünen anne adayı ilgili hekimi ile acilen görüşmelidir.

Hamilelikte anne adayında kilo artışı gözlenmesi dünyadaki en normal şeylerden biridir. Ancak yine de ölçülü olmak ve hamilelikten sonrasını da düşünmek de önemlidir. Bebek için faydalı olacağını düşündüğünüz, ilgili doktorunuzun önerisiyle birlikte doğru seçilmiş besinler ile sürdürülen bir hamilelik her aşamada zararsız ve sağlıklı geçirilen bir hamilelik dönemi demektir.

Gebelikte 10.Haftada Anne Adayında Oluşabilecek Bazı Durumlar

Gebelikte 10. hafta bir geçiş dönemidir. Bu yüzden farklı durumlar ile karşılaşılabilir. Bunları siz değerli anne adaylarımız için şu şekilde listeledik;

  • Hamileliğin haftasında devam eden sık tuvalete çıkmaktan bahsedebiliriz. Bu, öncesinde de olan bir durum olduğu için endişe etmeye gerek yoktur
  • Bitkin ya da yorgun hissedilebilir. Bu yüzden sürekli uyumak isteme durumunun da normal olduğu bilinmelidir.
  • Hareketsiz kalmak bu dönemde yaşanabilecek bir durumdur. Bu yüzden de kilo artışı gözlenebilir.
  • Gaz ve şişkinlik durumu bu haftada da devam edecektir. Bu yüzden anne adayında gaz ve şişkinlik yapacak besinlerden özellikle uzak durmalısınız.
  • Mide bulantıları da bu dönemde devam edecektir.
  • Anne adayının akıntılarında bir artış gözlenebilir, bu durum da oldukça normaldir.
  • İştah, bu haftada iyice açılabilir. Bunda en büyük etki sahibi olan detay ise mide bulantılarının azar azar etkisini azaltmaya başlamasıdır. Kilo artışını etkileyen diğer bir etmen ise bu maddedir.
  • Aşırı olmayacak düzeyde anne adayında baş ağrısı ve birden ayağa kalkınca baş dönmesi şikayetleri olabilir.

Gebeliğin 10.Haftasında Anne Psikolojisi

Hamilelikte 10. haftabir devam sürecidir. Anne adayı için bir geçiş dönemi olan bu dönemde psikoloji oldukça önem arz etmektedir. Kilo almaya başlayan ve istediği kıyafetleri giyemeyen anne adayı kesinlikle modunu düşürmemelidir. Aldığın kiloların da keyfini çıkartmalısın çünkü hamilelik duygusu muhteşem bir duygudur.

Bununla birlikte, 10. haftada sık görülen durumlardan biri de sürekli bitkin, yorgun olma halinden şikayetçi olabilir. Anne adayı sürekli yatmak, uyumak, dinlenmek isteyebilir. Yapması gereken işleri erteleyebilir, kolunu kaldıracak gücü bile kendinde bulamayabilir. Tüm bunlar da anne adayını üzebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.