Hamileliğin 12.Haftasında Annedeki Değişiklikler

27.07.2021
468
Hamileliğin 12.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 12.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Bu dönem içerisinde bebeğiniz artık dışarıdan belli olabilecek bir duruma gelir. Vücut yapınıza ve bebeğinizin sağlığını düşünerek giyim tarzınızı değiştirmelisiniz. 12. haftadan sonra kesinlikle bol ve içerisinde rahat olduğunuz kıyafetler tercih etmelisiniz.

Hamileliğin 12.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Anne adayının vücudu artık hızlı bir şekilde değişecektir. Anne adayının kalbi daha fazla kan pompalayacaktır. Buda doğal olarak kalp atış hızını arttıracaktır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller anne adayının beslenme yoluyla bebeğe ulaşacaktır. Anne kendini daha yorgun hissedebilir. Çünkü vücudu artık tam olarak iki bedeni birlikte beslemektedir.

Anne adayının rahmi bebeğin büyümesi ile birlikte biraz daha genişleyecek ve hamileliğiniz dışarıdan görülebilecek bir hal alacaktır. Bu haftadan itibaren anne kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı için bol bol su tüketmeli ve egzersizlerini aksatmamalıdır. Anne adayı çok az da olsa içinde hareket eden bir canlı olduğunu hissedecektir. Bu durumun getirdiği fiziksel ve duygusal değişikliklere hazır olunmalıdır.

Hamilelik süresinde çoğu anne adayının yaşadığı bulantı ve kokulara karşı aşırı hassas olma durumu bu haftadan sonra azalacaktır. Mide bulantısının azalmasının yanı sıra 12.haftada mide yanmasından şikayet edilir. Bu nedenle mideyi rahatlatacak besinler tüketebilirsiniz. Çok dolu mide ile yatmamaya dikkat edilmelidir.

Artık göğüsleriniz şişmeye ve sütü üretmek amacıyla kendisini yenilemeye başlar. Bu haftadan sonra aşırı kilo almadığınız sürece daha fazla büyümez.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.