Hamileliğin 14.Haftasında Annedeki Değişiklikler

06.08.2021
785
Hamileliğin 14.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 14.Haftasında Annedeki Değişiklikler, İkinci üç aylık dönemine giren anne adayı kilo artışı yaşayacak, hamileliği rahatlıkla belli olmaya başlayacaktır. Anne adayının süt kanalları dolgunlaşır hatta sık olmamakla birlikte olsa da göğüslerinden süt geldiği bile görülebilir. Göğüslerin etrafındaki kahverengi renginde halkalar koyulaşır, daha belirgin hale gelir ve sertleşmeye başlar. Anne adayı, karnındaki bebeğini hissetmeye başlar.

Hamileliğin 14.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 14. hafta önemli bir dönüm noktasıdır. Bu hafta gebeliğin en eğlenceli, keyifli dönemidir. Hamilelik ile ilgili durumlar düzene girmiştir. İlk 3 aylık dönemde yaşanılan zorluklar kadar sorunlar yaşanmayacağı için hamileliğin keyfine varma vakti gelmiştir. Anne adayı bu dönemde bebeği ile ilgili kıyafetinden çantasının içine koyacaklarına, bezlerinden odasına kadar bebeğin ihtiyacı olabilecek eşyalar almakla ilgilenir.

Anne Adayına Beslenme Tavsiyeleri

  1. haftada anne adayı nasıl beslenmelidir kısmına gelmeden önce nelerle beslenmemesi gerektiği ile ilgili bilgi vermek daha doğru olacaktır. Anne adayının sadece 14. haftada değil hamileliği boyunca tüketmemesi gereken ürünler şunlardır:
  • Pişmemiş, pastörize edilmemiş besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Ton balığı balıklar içeriğindeki cıva maddesi yüzünden hem anneye hem bebeğe zararlı olabilir. Özellikle yüksek cıva bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Anne adayının büyümekte olan karnı bağırsağa baskı yapacaktır. Bu sebepten dolayı kabızlık durumu yaşanabilir. Anne adayının bol lifli besinleri tüketmesi kendisine ve bebeğine fayda sağlar. Bu dönemde içerisinde olası bir kabızlık durumunu engellemek için anne adayı günde en az 2,5-3 litre su tüketmelidir. Annenin sağlıklı olması için bol su tüketmesi gerektiği gibi bebeğinin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için de bol su tüketmesi şarttır. Bunların yanında sebze ağırlıklı beslenmek de oldukça önem arz etmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Kabızlığın Nedenleri:

  • Hamilelik hormonların değişimi nedeniyle bağırsağın çalışması yavaşlayabilir.
  • Gebelikte kullanılan demir hapları kabızlığa yol açar.
  • Rahminiz büyüdüğü için bağırsak geçişleri yavaşlar.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.