Hamileliğin 16.Haftasında Annedeki Değişiklikler

19.10.2021
402
Hamileliğin 16.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 16.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Gebeliğin 16.haftası 4.aya denk gelmektedir. Artık bebek bir elma büyüklüğüne gelmiştir. Ağırlığı yaklaşık 110 grama ulaşmıştır. Anne adayının doğumu yaklaşık 24 hafta içerisinde gerçekleşecektir.

Annedeki en önemli değişiklik göğüslerdeki ince damarların mavi renge dönüşmesi ve kalınlaşmasıdır, çünkü süt bezleri çalışmaya başlamıştır.

Hamileliğin 16.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Anne adayının uterusu artık karnının alt kısmında belirginleşmiştir. Yani annenin hamileliği dışarıdan bakıldığında belli olmaya başlamıştır.

Östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak burun mukozasında ödem oluşur. Bu durum anne adayına burun kanaması yaşatabilir. Eğer anne bu durumu sık yaşıyorsa doktoruna danışmalıdır. Ayrıca annenin ağız ve burun bölgelerinde kuruma görülür. Bu durumu ortadan kaldırmak için daha nemli ortamlarda bulunulmak ya da bulunduğunuz ortamı nemlendirmeli ve bununla birlikte bol su tüketmelidir.

Anne adayının vücudundaki kan miktarı yarıdan yarıya arttığı için anne daha parlak ve canlı bir tene sahip gibi görünür ve kendini daha kuvvetli, daha dinç hisseder. Anne adayının vücudundaki kan oranının artışı dolaşım sisteminin de normalden daha fazla çalışması anlamına gelecektir. Bu da el ve ayak bölgelerinde şişmeye neden olur.

Anne adayı artık yüzüstü veya sırt üstü yatması onu olumsuz etkileyecek bir döneme girmiştir. Tavsiye edilen ve en sağlıklı yatış pozisyonu sol tarafına yatmasıdır. Anne sağ tarafa da yatacaktır elbette fakat uzun süre bu şekli yatmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu yatış pozisyonundayken karaciğere fazla baskı olacağı için anne rahatsız olabilir. Ayrıca anne adayına 30 dakikadan fazla aynı pozisyonda yatmaması gerekiyor.

Hamilelikte hormonla düzeylerindeki artış yüzünden annenin gözlerinizde kuruluk ve kaşıntı olabilir. Eğer anne lens kullanıyorsa onu bırakıp gözlük takmaya başlaması gerekecek. Doktor kontrolünde göz damlası kullanabilirsiniz.

16.haftada anne rahmi bebeğe göre şekil almaya başlayacağı için kasık, bacaklar ve rahim bölgesinde ağrı yaşayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.