Hamileliğin 17.Haftasında Annedeki Değişiklikler

19.10.2021
545
Hamileliğin 17.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 17.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Fiziksel değişimler

Hamileliğin 17.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Her haftada olduğu gibi bu haftada da annenin kilo alması devam edecektir. Aşırı artış olmadığı durumda endişelenecek bir durum yoktur. Çünkü annenin kilo alması, bebeğinin geliştiği, büyüdüğü anlamına gelir. Annenin karnı büyüdükçe vücudun ağırlık merkezi değişecektir. Bu sebepten dolayı dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Durum böyle olunca  denge sağlanması zor olan topuklu ayakkabı gibi ayakkabılardan uzak durmalı ve düz taban ayakkabılar tercih edilmelidir. Anne gözlerinde kuruluk hissedebilir. Bu göz kuruluğu sorununu ilgili doktorunuzun önerdiği bir göz damlası ile ortadan kaldırabilirsiniz. Bebek büyürken, annenin vücudunun buna uyum sağlaması için annenin cildinde esnemeler olacaktır ve bu durum kaşınma hissine sebep olabilir. Ancak doktorunuzun tavsiyesiyle kullanacağınız kremler ile bu histen kurtulabilir, gerilmenin sebep olduğu izlerin de önüne geçebilirsiniz. Annenin damarlarının genişlemesinden kaynaklı yüzünde veya vücudunda kahverengi lekeler oluşması muhtemeldir. Bu durum doğumdan sonra ortadan kalkacaktır.

Annenin vücudu, değişimlere tepkime gösterir ve bunu hıçkırıklarla belirtir. Bu hafta içerisinde hıçkırıklarınız artabilir. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Anne adayının bu hafta unutkanlıkları artabilir. Ancak bu çok ciddi bir boyutta olmayacağından bu durum için de endişe edilmesine gerek yoktur. Anne burnunda dolgunluk hissedebilir. Bu durumun iki sebebi olabilir. Birincisi kilo almanızdan kaynaklı olabilir. İkincisi ise alerji habercisi olabilir. Bu yüzden anne adayının nelere alerjisi varsa bunları tespit etmeli ve bunlardan uzak durmalıdır. Bebeğin gelişebilmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu bebeğin kemik gelişimi için çok önemlidir. Bebek gerekli D vitaminini alamadığı takdirde bebeğin gelişimi sorunlu olabilir. Hatta daha da büyük problemlere sebep olabilir. D vitamininin vücuda en sağlıklı alımı deriye direk güneş ışınlarının cilde direkt temas etmesi ile sağlanır.

Bu haftada annenin iştahı oldukça açılacak ve çoğunlukla kendini aç hissedecek. Fakat yeterli ve dengeli beslenmek her zaman önem arz ediyorken, hamilelik döneminde de oldukça önemlidir. Bu yüzden gerektiği kadar tüketmeli, aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Bu dönemde annenin hemoroit olma olasılığı kesin olmayabilir fakat muhtemeldir. Ayrıca anne varis sorunuyla da karşı karşıya kalabilir. Vücut kilo aldıkça, bacaklara sıkıntı çekmeye başlar. Hemoroit sorunuyla karşı karşıya kalmamak için bol lifli besinler tüketmeli ve bol su içilmeli. Hamileliğin bu haftalarına kadar yaklaşık 2,5 ile 4 kilo arasında kilo artışı gözlenmesi normaldir. Bu kilonun altında kalmak veya üzerinde kilo alımı, sorun arz eder.

17. haftada anne vajinal akıntı yaşayabilir. Bu muhtemel bir durumdur, endişeye gerek yoktur. Önemli olan akıntının rengi ve kokusudur. Eğer akıntının rengi açık ve kokusu yok ise normal karşılanabilir. Ancak renk daha koyu ve kokusu olan bir akıntı ise kesinlikle ilgili doktora gidilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Kokulu ve koyu renkli vajinal akıntı enfeksiyon habercisi olabilir. Vücut kilo artışı yaşayacağı için bacaklara fazla baskı binecektir. Bu durumda yeterli, aşırıya kaçmadan yapılan spor ile bacak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Sporunuzu yaparken hamileliğinize dikkat etmek için uzman birinden yardım alabilirsiniz. Anne 17. haftada bebeğinin cinsiyetini öğrenebilir. Eğer bebek kız ise, uterus ve vajina çevresinde özel bir doku oluşmaktadır. Erkek ise penis şekillenmeye ve prostat oluşmaya başlamıştır. Bunlar cinsiyet belirleyici öğelerdir.

Ruhsal Değişimler

Annenin vücudu zamanla gelişim, değişim gösterirken anne eğer psikolojik olarak buna hazır değil ise hem anne hem bebek olumsuz yönde etkilenebilir. Oldukça muhtemeldir. 17. Haftada anne birçok konuda değişiklik yaşar. Aynaya baktığında gördüğü büyüyen karnı, baksa da bakmasa da hissettiği kilo artışı, annenin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu haftada cinsiyetin belli olabileceğini söylemiştik. Eğer anne adayının bir beklentisi varsa ve beklediği sonuç çıkmaz ise, bu duruma üzülebilir. Hamilelik zaten genel bir bunalım, buhran durumlarına sahiplik eden bir süreç olduğu için hamilelik boyunca annenin kendini kötü hissetmesi için hep bir sebep olacaktır.

Ancak anne adayı şunu kesinlikle unutmamalı ki bu haftadan sonra bebeği annesinin duygularını hissedebiliyor. Bu üzüntü durumlarını sadece hamileliğin yaşattığı bir durum diye kendine sürekli hatırlatarak üzüntü, endişe ya da bunalım hallerine karşı koyabilirsiniz. Bu durumlar yaşanırken annenin yakın çevresine de (eşi, annesi babası…) oldukça iş düşmekte.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.