Hamileliğin 18.Haftasında Annedeki Değişiklikler

19.10.2021
405
Hamileliğin 18.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 18.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Bu haftada annenin vücudundaki hormonel değişimler nedeniyle annenin kalbi çok daha hızlı çalışmaya başlar ve bu sebepten dolayı anne kendini sürekli halsiz ve yorgun hissedecektir.

Bebeğin değişmesiyle birlikte anne adayının dolaşım sistemi de değişiklik yaşayacaktır. Bu sebepten dolayı annede tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

17 haftalık hamilelik anne için rahat geçmiş olsa bile bu haftada bazı durumları söz konusudur. Özellikle bu hafta içerisinde anneler daha dikkatli olmalılardır. Oturup kalkarken veya bir iş meşgul iken daha yavaş hareket edilmelidir. Ani hareketlerden dolayı anne baş dönmeleri yaşayabilir.

Hamileliğin 18.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hem hamileliğin hem de anne vücudunun sağlıklı kalabilmesi için dengeli ve düzenli beslenilmelidir. Anne hem kendi hem de bebeğin sağlığını korumak için çoğunlukla az yağlı ve hafif gıdalarla beslenmeli. Dengeli ve düzenli bir şekilde beslenildiği takdirde annenin kan şekeri oranı da düzene girecektir

Uyku pozisyonu bu haftadan sonra artık anne için çok daha önemlidir. En doğru ve sağlıklı uyku şekli yan şekilde yatmaktır. Sırt üstü yatmak oldukça tehlike arz edebilir. Çünkü büyüyen bebeğiniz ve karnınız ile beraber bu şekilde yatarsanız rahminiz damar tıkayabilir. Bu da kan akışının kalbe geri gitmesine neden olabilir. Yan yatarken belinize veya bacak arasına bir yastıkla destek sağlayabilirsiniz.

Annenin karnı ve bebeği büyümeye devam ettiği için vücudun ağırlık merkezi değişeceği gibi karın bölgesinin de ağırlık merkezi değişecektir. Bu da karın kaslarının dışarı doğru, bel kaslarının ise içe doğru kasılmasına neden olur. Bu kasılmalar sebebiyle anne bel ve sırt ağrısı yaşayabilir.

Anne ayaklarını çok uzun süre sarkık bir şekilde tutmamalı.

Annenin vücut kaslarının kasılacağını söylemiştik. Bu tarz kasılmalar söz konusuyken annenin ılık veya sıcak banyo yapması kaslarının gevşemesini ve annenin rahatlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bunu yapılan egzersizlerle de sağlayabilirsiniz.

18. Haftada Annenin Yaşayabileceği Olumsuzluklar

Sırt ve Bel Ağrısı; Hamilelik süresi boyunca annenin vücudu birçok değişiklik yaşayacaktır. Aldığı kilolardan tutun karın bölgesinin büyümesi ve bununla birlikte gerilmesine kadar birçok unsur anne adayını zorlamaktadır. Bu durumlar nedeniyle annenin bel ve sırt ağrıları oluşmaktadır. Bunlara bir nebze olsun engel olmak için anne şunları yapmalıdır.

  • Anne vücudunu olabildiği kadar düz tutmaya çalışmalıdır ve oturup kalkerken yavaşça, ani hareketlerde bulunmadan dikkatli olmalıdır.
  • Anne uzun süreler hareketsiz kalmamalı ve aynı zamanda uzun süre ayakta da kalmalı ve uzun süre yatmamalı.
  • Annenin kaslarını yoran bir diğer etmen de strestir. Anne kesinlikle stresten uzak durmaya çalışmalıdır.
  • Anne belini yormayan, kendisine kolaylık sağlayan rahat ayakkabılar tercih etmelidir.

Karın ve Kasık Ağrısı; Bebeğin büyümesiyle annenin rahmi de büyümektedir. Bu durum sonucunda anne karnın alt tarafında ağrı hissedebilir. Kaslar ve dokuların gerilmesi sonucunda ağrı yaşar. Kalkıp otururken daha çok hissedebilir. Eğer ateş, baş dönmesi veya kan gelmesi gibi bir durum yaşarsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. Hamilelikte alınan kilolar annenin vücudunda ödem oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden anne ayaklarını sürekli sarkık pozisyonda bırakmamalıdır. Arada bir de olsa, ki tavsiye edilen sık sık yapılmasıdır, ayaklar uzatılıp dinlendirilmelidir. Bununla birlikte tercihe bağlı, ayaklara ve bacaklara ufak ufak masaj da yapılabilir.

Sık İdrara Çıkma; Bu süreçte anne idrar yolu enfeksiyonu gibi olumsuz bir durum yaşayabilir. Bu enfeksiyon anne adayının tuvalete çok daha sık çıkmasına sebep olur. Anne ağrı hissedebilir veya çok daha ileri bir seviyede ise kanama bile gözlenebilir. Doktorunuz bu durumun tedavisini sağlayacaktır. Vücuttan en güzel mikropların atılma yöntemlerinden biri de su içmektir. Anne  su tüketmeyi ihmal etmemeli, bolca su tüketmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.