Hamileliğin 19.Haftasında Annedeki Değişiklikler

19.10.2021
482
Hamileliğin 19.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 19.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Hamileliğin 19. haftasında anne adayında belirgin olarak görülen ilk değişim karındaki şişlik yani bir bebeğin olduğunu kanıtlayan göbektir. Bu haftada anne adayları ciddi bir şekilde kilo artışına cevap ararlar. Anne adayları bu haftaya kadar yaklaşık 3 ile 6 kilo arasında bir artış yaşarlar.

Hamileliğin 19.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Bebeğin kilosu ise bu kilonun sadece 200 gramını oluşturmaktadır. Hamileliğin 19. haftasında anne adaylarında görülen bir diğer önemli değişim de dolgunlaşan göğüs uçları ve göğüs uçlarının kahverengi renk almasıdır. Ancak endişeye gerek yok. Bu renk değişimi hamilelikten sonra ortadan kalkacaktır. Yani kalıcı değildir.

Hamilelik anne adaylarını fiziksel bir şekilde değiştirdiği gibi ruhsal ve psikolojik olarak da değiştirir. Bu değişimler de oldukça normal karşılanmalıdır. Anne adayı, karnının büyümesi ve hamileliğinin belli olması ile birlikte şaşkınlık yaşayabilir. Günden güne büyüyen karnına alışan ve bebeğinin içinde hareket ettiğini hisseden anne adayları bu durumu artık olağan ve olgunlukla karşılarlar.

Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelik oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde anne adayları istemeden de olsa kendilerine ve bebeklerine zarar verebilirler. Bu durumda annelere oldukça iş düşmekte. Hem kendilerini hem de bebeğini korumak için çok dikkatli hareket etmelilerdir. Anne adayının dikkat etmesi gereken ilk önemli husus hamilelik için ideal kiloda kalabilmektir. Bunun için de dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmek oldukça önem taşımaktadır. Annenin vücudu artık iki can taşıdığı için ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineralleri her ikisine de yetecek düzeyde almalıdır. Uzmanlara göre hamilelikte alınan kiloların vücut kitle indeksine uygun olması gerekmektedir. Zayıf bir anne adayı 12 ile 14 arası kilo alması normal karşılanmaktadır. Kilolu bir anne adayının ise 4 ile 7 arası kilo alması normal olarak görülmektedir.

Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise enfeksiyonlardır. Enfeksiyon kapmamak ve enfeksiyondan korunabilmek hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Anne adayı bebeğine hamile iken geçirdiği suçiçeği, kızamık, kaba kulak gibi hastalıklar bebek için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Hamilelik öncesinde gribe karşı önlem alınması da enfeksiyonu önleyen bir diğer unsurdur. Anne adayının hamilelikte karşılaşabileceği bir diğer enfeksiyon türü de idrar yolu enfeksiyonudur. Bu gibi enfeksiyonel durumlarda da doktora görünmekte kesinlikle fayda vardır.

19. haftada anne adaylarının dikkat etmesi gereken diğer durumlardan ikisi ise tansiyon ve diyabet rahatsızlıklarıdır. Hamile olmadan önce tansiyon rahatsızlığı olmayan anne adayları, bu haftadan sonra yüksek tansiyonla karşılaşabilirler. Diyabet de hamilelik sürecini oldukça zorlaştıran rahatsızlıkların başında gelmektedir. Sağlıklı bir hamilelik sürecinin yaşanması için diyabetle mücadele eden anne adaylarının muhakkak doktor kontrolünde kalmaları gerekmektedir.

Hamilelikte sürecinde uzun süre ayakta olmak hem anne hem de bebek için tehlikeli arz eder. Hamilelik kan pıhtılaşmasını doğuran etmenlerden biridir. Bu nedenle anne adayı bacaklarda yanma, ağrı, şişlik gibi şikayetlerde bulunuyorsa acilen doktora başvurulması tavsiye edilir. Eğer hamile anne adayında varis problemi var ise varis çorabı kullanması önerilir. Anne adayına sürekli oturmak da zarar verebilir.

Anne adaylarının sadece hamile oldukları süre boyunca değil diğer tüm haftalarda da uzak durmaları gereken iki şey vardır: sigara ve alkol. Bebeğin anne karnında sağlıklı bir gelişim göstermesini engellemekle kalmayıp ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Erken doğum, bebeğin gelişiminin durması, beyin gelişimine negatif etkisi sigara ve alkolün en çok bilinen etkilerindendir. Bu nedenle bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde bu gibi kötü alışkanlıklarınızdan kesinlikle kurtulmalısınız .

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.