Hamileliğin 20.Haftasında Annedeki Değişiklikler

19.10.2021
665
Hamileliğin 20.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 20.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Bir çocuğu henüz bebekken eğitmek çok daha mantıklı bir hareket olur. Çünkü anne ve baba çocuklarına henüz bebekken kendinden bir şeyler katmaya başlıyor. Örnek vermek gerekirse, bebeğinizin yanında dinlediğiniz bir şarkı büyüdüğünde onun sevdiği bir şarkı türü oluyor. Çünkü bebekler annelerine göbek bağı ile bağlıdır. Bu bağı bir nevi ruhsal bir bağlantı olarak görebiliriz. Bizim ilk tanıdığımız ve ilk güvendiğimiz insan annemiz oluyor. Dünyaya gözümüzü açar açmaz onu görüyoruz. Bir nevi elçi oluyor, hayatta yönlendiriyor bizi. İlk insan varlığımızı onunla keşfediyoruz. O yüzden onu sevmek, ona yol göstermek zorundasınız.

Hamileliğin 20.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamilelik sürecinizde spor yapmanız hem sizin hem de bebeğin sağlığı için önemli bir etken olacaktır. Spordan kasıt kesinlikle ağırlık kaldırmak, barfiks ve benzeri sporlar değil. Aksine kendinizi motive edecek ve rahatlatacak sporlardır. Bunların yanında nefesinizi, bronşlarınızı açmak için yoga yapmaya da başlayabilirsiniz. Buna mental anlamda oldukça ihtiyacınız olacak.

Bu dönemde annenin süt ve süt ürünleri tüketmesi de ayrı bir önem arz etmekte. Hem çocuğunu doğurduktan sonra emzirebilmesi hem de çocuğunun kemik gelişimini sağlamak için çok önemli. Sütün boy uzattığını bir gerçektir. Fakat 2-3 aylık bir bebeğin uzun olmasını beklenemez. Ama anne hamileyken bu ürünleri tüketmesi gelecekte çocuğunun genetiği dışında ideal bir boya ve güçlü kemiklere sahip olmasını sağlayacaktır. Bunların yanında bir diğer ve çok da önemli olan konu olan uykuya. Anne 1 de yatıp 9 da kalkıp 8 saat uyku ideal diyerek kesinlikle savunma yapmamalı. Önemli olan annenin kaç saat uyuduğu değil, saat 12’ den önce uyuya bilmesidir çünkü bu hem bebek için hem de anne için en doğru en sağlıklısı olacaktır.

Hamileliğin 20.Haftası Anneyi Nasıl Etkiler?

20.haftada anne adayları ne gibi durumlarla karşılaşabilir bundan bahsedeceğiz. Burada değerli anne adayları ile paylaşacağımız durumlar sizi olumsuz düşüncelere itebilir ancak korkulacak hiçbir şey yok. Hadi birlikte inceleyelim:

Yalnız Hissetme

Birçok anne adayı 20. haftada bebeğinin gelişmesiyle beraber kendini oldukça yalnız ve kimsesiz hissetmeye başlayabilir. Bu durumda anne adayları şöyle düşünmeliler ki Dünya’da sadece siz ve bebeğiniz kalmış başka hiç kimse yokmuş herkes bir anda yok olmuş gibi ya da çevrenizdeki insanlar sizden bir bir uzaklaşıyor gibi bir his yaşıyorsunuz. Ne var ki bu kötü bir his değil. Bu düşünce ile bebeğinize daha da çok bağlanacağınızı düşünüyoruz.

Aşırı Duygusal Olma

Değerli anne adayları, 20. haftada ve sonrasında oldukça duygusal zamanlar sizi bekliyor olacak. Çok ufak bir olayda ağlamak isteyeceksiniz. Ve bu durumun en öne çıkan nedeni anne adaylarımızın bu dönem içerisinde geçmişi fazla düşünmeleridir. Bundan kastımız küçüklük zamanınız, arkadaşlarınız ve onlarla geçirdiğiniz vakitler, belki ilk aşkınız vb. şeyleri düşünmeleridir. Bununla birlikte kendinizde geleceği hiç düşünmediğinizi fark edeceksiniz. Ama bu olaylar da tahmin edeceğiniz üzere geçici. Yani bu olanları bir rüya gibi düşünebilirsiniz. Çünkü gözlerinizi bir açıp kapadığınızda bebeğiniz kucağınızda, kollarınızda olacak.

Bebeği Kaybetme Korkusu

Anne adayları başlarda bu düşünceye pek kapılmasalar da 20. Hafta ile birlikte bebeğin içinizde bir yerde büyüyüp geliştiğini hissettiğinizde istemeden de olsa ‘ya onu düşürürsem? – ya karnımda ölürse?’ gibi olumsuz düşüncelerle kendinize korkuyu aşıladığınız cümleler kurmaya başlayacaksınız. Kendi kendinize düşündüğünüz ve kurduğunuz bu gibi olumsuz durumlar sizleri korkutmasın. Çünkü bebeğiniz şu anda 20. Haftada ve gayet sağlıklı. Daha ötesinde düşünmemenizi tavsiye ederiz.

Acele Karar Vermek

Bu durum aslında hem 20. haftayı hem de daha önceki zamanları etkileyen bir durumdur. Bebeğin cinsiyetinin önceden ne olduğunu hissedip hissettiğiniz cinsiyet için üzerine kıyafet almak için alışverişe başlamak veya çocuğunuza daha doğmadan ilerde mimar olacak gibi etiketlerle havalara girmek hiç de hoş bir şey değildir. Sanki 20 haftadır değil de 20 yıldır hamileymişsiniz gibi o ve onun geleceği için acele etmeyi bırakmalısınız ve telaş yapmamalısınız.

Son olarak, üstte değerli anne adaylarımıza belirttiğimiz bütün maddeler gözünüzü korkutabilir tarzda fakat sadece kısa bir süre için geçerli durumlardır. Göz açıp kapadığınızda korkularınız son bulacak ve kucağınızda yeni doğmuş bebeğinizle bu yaşadığınız sıkıntılı zamanları sevgiyle, gülerek hatırlayacaksınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.