Hamileliğin 21.Haftasında Annedeki Değişiklikler

19.10.2021
723
Hamileliğin 21.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 21.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Anne adayları hamileliğin her haftasında kendilerini halsiz ve yorgun hissedebilirler. Bu durum oldukça normal karşılanmalıdır. Kendi vücudunuzun yanı sıra başka b beden taşıyor olmanız, karnınızın büyümesi ve büyürken iç organları sıkıştırması, vücuttaki hormonal dengenin değişimi elbette ki anneyi yoracaktır.

Hamileliğin 21.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Annenin rahmi yukarıya çıkmaya bu haftada da devam edecek ve bu durum sonucunda da annenin vücut dengesinde değişiklikler ve de bozulmalar yaşamaya başlayabilir. Doğal olarak bu haftadan itibaren yaşanacak olan denge problemleri ve sakarlık durumları anne adaylarını endişelendirmesin.

21.haftadan itibaren karnınız daha da belirginleşmeye başlayabilir. Bu durum annenin bel ve sırt ağrılarının artmaya başlamasına neden olur. Bu zamanlardan sonra anne adaylarının sık ayakta durmaları şikayetlerini ciddi derecede arttırır. Ayrıca 21. hafta sonrasında kan hacminde artış yaşanır.

Gebeliğin 21.Haftasında Annede Oluşabilecek Şikayetler

21.haftadan itibaren bebeğin oksijen ihtiyacı artacak. Bu da anne adayının akciğer kapasitesinin artmasına ve nefes darlığı yaşamasına sebep olabilir.

Anne rahminin genişlemesi sebebi ile mide sıkışmaya başlar ve bu durumda mide yanması rahatsızlıklarının yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca gerilmeden kaynaklı alt karın kısmında yer alan kas ve kas dokularında ağrı yaşanabilir.

Anne bu haftadan itibaren mide bulantıları yerine iştah artışı ve doyamama hisleri yaşayabilir. Bununla birlikte annenin vücudu su tutmaya başlayacak. Bu durum da annenin kilo almasına sebep olacaktır. Bel ve sırt ağrılarının yanında ayaklar da ödem toplamaya başlayabilir. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak için anne adayları uzun süre ayakta kalmamalıdırlar. Anne bu hafta itibari ile kilo artışı yaşayacağı için karın, göğüs, bacak ve kalça bölgelerinde çatlaklar oluşmaya başlayabilir.

21.hafta sonrasında beyaz ve kokusuz vajinal akıntılarda artış yaşanmaya başlanabilir. Ayrıca bu hafta itibari ile vajina ağrıları yaşanmaya başlamaktadır. Bu durum oldukça normal bir durumdur. Çünkü kaslardaki gerilme ve bebeğin yaptığı baskı artış göstermektedir. Bu da ağrılara neden olur. Fakat bu ağrılarının devamlı ve şiddetli yaşanmaya başlanması olumsuz bir durumun belirtisi olabilir. Eğer şiddetli ve de sürekli ağrınız varsa mutlaka doktorunuza danışmanı ihmal etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.