Hamileliğin 22.Haftasında Annedeki Değişiklikler

20.10.2021
637
Hamileliğin 22.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 22.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Her şeyden önce değerli anne adaylarımız bebeğinde yaşanan her değişikliği hissetmek isteyebilir ve onlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Ancak gebeliğin 22. haftasında siz değerli anne adaylarını da bazı değişimler beklemekte.

Hamileliğin 22.Haftasında Annedeki Değişiklikler

 • Öncelikle karnınızın büyüklüğü hakkında yapılan yorumlar anneyi asla etkilememeli.
 • Bu süreçte annenin büyüyen karnına ilgi oldukça artacaktır ve bebeğin hareketlerini hissetmeye çalışmak isteyenler olacaktır. Eğer siz değerli anne adayı bu durumdan rahatsız oluyorsanız etrafınızdaki insanlara bu durumu nazikçe açıklayabilirsiniz.
 • Bebek büyüdüğü için doğal olarak karnınız da çatlaklar oluşacaktır.
 • Kalça, basen ve göğüs bölgenizde de çatlaklar oluşabilir. Bu durumlar anne adayını endişelendirmesin. Cildinizi nemli tutarak bir nebze bu çatlakları önleyebilirsiniz. Doğumdan bir süre sonra bu çatlaklardan kurtulacaksınız.
 • Bu haftadan itibaren annenin ayakları yaklaşık olarak bir numara büyüyebilir.
 • El parmakları da bu haftadan itibaren şişebilir. Parmaklarınıza yüzük takıyorsanız bu süreç içerisinde çıkarmalısınız.
 • Bu aralar anne adayları baş dönmesi yaşayabilir ve normaldir. Kan basıncının düşmesinden kaynaklanan bir durumdur. Annenin vücudundaki kan eskisi kadar hızlı dolaşmadığı için ayağa kalktığında sersem gibi hissedebilir.
 • İstenmeyen bölgelerde tüylenme meydana gelebilir.
 • Cildiniz de değişimler yaşayabilirsiniz.
 • Annenin vücudunda melanin hormonu arttığı için yüzünde lekeler oluşabilir. Bunu engellemek için güneş kremleri kullanabilir. Ancak kimyasal ve lazerlerden kesinlikle uzak durun.
 • Göğüs uçları büyüyüp koyulaşır. Göğüs uçları etrafında ki küçük kabarcıklar da biraz büyüyebilir. Bunların 22. Haftada yaşanması normaldir.

22.Haftada Anne Adaylarına Tavsiyeler

Sevgili anne adayları, yolun yarısını tamamlamış bulunmaktasınız … Bebeğiniz artık her şeyi hissedebilir durumda. Bu yüzden artık onunla konuşarak iletişim kurmaya çalışabilir, bebeğinizi ve sizi rahatlatacak müzikler dinleyebilirsiniz. Bu daha doğmamış olsa bile çocuğunuza çok şey katacaktır. Bol bol yürüyüş yapmalı ve hafif egzersizler yaparak kendinizi rahat tutmalısınız. Kendinizi kesinlikle aç bırakmayın. Canınız ne çekiyorsa ne yemek istiyorsanız yemekten ve istemekten asla çekinmeyin. Bu süreçte terlik giymeniz sizi oldukça rahatlatacaktır. Bol giysiler ve rahatsız etmeyecek kumaşlar seçmeniz rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlayacaktır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.