Hamileliğin 24.Haftasında Annedeki Değişiklikler

20.10.2021
158
Hamileliğin 24.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 24.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Hamilelikte 24. hafta içerisinde bebeğinizin şu anda 30 cm olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlık konusunda ise yaklaşık 600 gram civarında seyir etmekte.

24. hafta için genel olarak değişimlerden şöyle bir bahsedecek olursak; bu dönemde anne adaylarının şiddetlenen bel ağrılarından bahsedebiliriz. Ara sıra vuran ve belki de uzun bir süre geçmeyen bel ağrılarının varlığından bahsedebiliriz. Eklemlerinizle alakalı olumsuz durumlar yaşayabilir, bu bölgelerinizde ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu tarz durumları engellemek için rahatlatıcı hareketler, egzersizler yapmanız ve özellikle çok fazla dinlenmeniz gerekir.

Bebeğinizin ciğerlerinin gelişimi çoğunlukla tamamlanmış bulunmakta diyebiliriz. Hatta öyle ki erken doğum riskine karşı bebeğinizin ciğerleri şu anda hazır. Hatta doğsa bile, kendi kendine yaşayabilecek kadar artık gelişmiş bulunmakta. Kendi işlerini kendi halledebilecek ve bu dünyaya geldiğinde, yaşayabilecek enerjiyi sahip bir halde olacaktır.

Hamileliğin 24.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 24. hafta sürecine girildiğinde problemler ya da yaşanması gereken olaylardan bahsedebiliriz. Şu şekilde bir sıralama yapalım;

  • 24. hafta içinde hamilelikte , annenin rahminin yukarıya doğru ilerlediğini söyleyebiliriz. Göbek deliğine daha fazla yakınlaşan rahminizin boyutu artık daha da büyümüş durumdadır.
  • Eklem ağrıları artabilir. Kollarınızda , ayaklarınızda ve özellikle bacaklarınızda geçmeyen ağrılar başlayabilir. Bu tarz durumlarda anne kendini rahat ettirmeli ve konfor alanı dahilinde ayaklarını genel olarak yukarı doğru uzatmalıdır. Annenin vücudu ancak bu şekilde daha dinlenmiş bir vaziyette olabilir.
  • Bu dönemde bahsettiğimiz bel ağrıları zaman zaman şiddetini arttırabilir. Bu, oldukça doğal olan bir sorun. Çok fazla endişeye kapılmaya gerek yok. Bu tarz ağrılar yaşadığı zamanlarda kendini dinlendirmeli ve bu ağrılarla karşılaşmamak için ağır işler yapmamalı ve ağır yük olan herhangi bir şeyi, eğer yapmak zorunda değilsen, taşımamalısınız. Hem anne kendisi için hem de bebeği için daha temkinli olmalı. Bu sayede 24. haftayı da daha sorunsuz ve rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.
  • Annenin cildi sağlıklı bir görüntü kazanacaktır.
  • Annenin kan hacmi normalden daha fazla olacaktır. Bununla beraber saçlarınız da gürleşmeye , güzelleşmeye başlayacaktır.
  • Anne her haftada yaşanabileceği gibi bu hafta içerisinde de psikolojik anlamda kaygılı ve endişeli hissedebilir.
  • Tabi ki bu dönemde annenin karın büyümeye devam edecektir. Özellikle kemer takarken, belden bağlamalı kıyafetler giyerken oldukça dikkatli olmalısınız. Eğer araba kullanmak zorundaysanız elbette ki kemer takmalısınız. Ancak bununla birlikte direksiyon ile aranızdaki mesafeyi de iyi ayarlamalısınız. Bol kıyafetler giymeye, bu haftada da özen göstermelisiniz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.