Hamileliğin 25.Haftasında Annedeki Değişiklikler

20.10.2021
107
Hamileliğin 25.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 25.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Anne bu haftada da yorgunluk ve halsizlik hissedilebilir. Annenin gözleri ışığa duyarlı, gözlerinde hassasiyet ve gözlerde kamaşma yaşanabilir. Göz kuruluğu da birçok anne adayının şikayetleri arasında yer almaktadır. Eğer anne bu durumdan çok rahatsız oluyor ise doktorunuza danışarak yapay göz yaşı damlası kullanılabilir. Bebekle birlikte annenin rahminin de büyümesi nedeniyle diğer organlara baskı yarattığı için kasık, bel, karın ve bacak ağrıları yaşanabilir.

Hamileliğin 25.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Aynı zamanda daha öncelerde annenin kan akışı normal seyrinde ilerlerken rahmin büyümesi ile kan akış alanı ve dolaşım sistemi de değişime uğrar. Bu durum da sinir sistemini doğal olarak etkiler. Artık hem hareketli olmalı, hafif yürüyüşler ve kendiniz çok yormadan hafif günlük işlerinizi yapın, hem de daha çok dinlenerek dolaşım sisteminizin yeni düzenine adapte olabilirsiniz. Vücudun her yanında çeşitli ağrılar görülebilir. Bu ağrılar aşırı yüksek, dayanılmaz olmadığı sürece ağrı kesici almayınız. Ağrı kesici ancak ilgili doktorunuz yazarsa ve en son çare olarak kullanılabilir. Anne adaylarına tavsiyemiz, gebelik boyunca hiçbir ilaç alınmaması ve ağrılara katlanmaya çalışılmasıdır ki bu daha doğru bir davranıştır.

Folik Asit İhtiyacını Giderin

Vitamin ve mineralleri doğal yollardan (besinlerden) temin etmek gerekir. Ancak eksikliği görüldüğünde doktorunuz takviye edici gıda olarak verebilir. Hamilelikten aylar öncesinden günlük beslenme ve günlük vitamin mineral içeren gıdalar ile düzenli bir şekilde beslendiyseniz ekstra takviye almaya gerek kalmayabilir. Gebelikte bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için folik asit kullanımı önemlidir. Folik asit içeren besinleri şöyle sıralayalım:

  • Kabak çekirdeği
  • Yumurta
  • Kuşkonmaz
  • Ay çekirdeği
  • Kara lahana
  • Barbunya
  • Bezelye
  • Ispanak

Cinsiyet Gelişimi Oluşuyor

Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testisler ve erbezi torbası, eğer kız ise de vajina gelişimi bu hafta itibariyle tamamlanmış bulunmakta. Bebeğin cinsiyeti annenin rahmine düştüğü andan itibaren bellidir ancak organlar 20. haftada oluşmaya ve 25. hafta belli olmaya başlar.

25.Haftada Bebeğin Hareketleri

25. haftada bebekler oldukça hareketlenmeye başlar. Ellerini sıkıp bırakabilir, ayaklarını oynatabilir, bacaklarını hareket ettirir. Ancak bu yaptığı hareketler henüz anne tarafından hissedilmez. Çünkü bebek hala çok küçüktür ve bebeğin içinde yüzdüğü sıvı boyutundan dolayı hareketlerin hissedilmesini engelleyen bir görevdedir. Eğer değerli anne adaylarımız bebeklerinin hareketlerini hissetmek istiyorlarsa sol tarafa doğru uzanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.