Hamileliğin 27.Haftasında Annedeki Değişiklikler

20.10.2021
508
Hamileliğin 27.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 27.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Yaşadığınız bel, sırt ve bacaklarınızda olan ağrılar devam edebilir. Hormon düzeyleriniz değişiyor. Bununla birlikte rahminizde her geçen gün daha da büyüyen bir bebeğiniz var. Bebeğinizin büyümesinden kaynaklı olarak rahminizin büyümesi ve yaşadığınız bu ağrılarınız oldukça normal.

Hamileliğin 27.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Bu yani 27. Hafta içerisinde mide problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bebeğiniz büyümeye ve gelişmeye devam ettiği için, organların sahip oldukları yerler daralacak. Bu daralmalar nedeniyle mide sıvınızın yemek borunuza doğru bastırılacak. Bu da, doğal olarak, mide yanmasını beraberinde getirecek. Bu yanmaları bir nebze de olsa azaltabilmek için; asitli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durun ve bol bol su için.

Bacaklarınız, artık beklide daha önce hiç taşımadığı kadar ağırlık taşıyacaklar. Ve rahminizde de bir basınç olacak. Bu sebeplerden dolayı da vücudunuzun kan dolaşımında önemli değişiklikler olması muhtemeldir. Bu da kısa süreli kramplara yol açabilir.

Özellikle karın bölgenizde oluşan kaşıntılarınız bu haftadan itibaren artış gösterecektir. Bu kaşıntıların hafiflemesi adına nemlendirici kremler ya da bebek yağları kullanabilirsiniz. Zira karnınızın büyümesiyle kuruluklar ve çatlaklar oluşması da muhtemeldir; bu durumlar da kaşıntıya sebep olacaktır.

Rahminizde büyümeye devam eden bebeğiniz, mesane bölgenize doğru büyümeye devam edecektir. Bu da mesanenize büyük bir baskı uygulanacak anlamına geliyor. Dolayısıyla idrar tutmakta sıkıntı çekebilir hatta kaçırma durumlarınız olabilir. Vajinal akıntılarınız da artabilir.

Değişen hormon düzeyleriniz ve bebeğinizin oksijen ihtiyacı; sizin daha hızlı nefes almanıza ve nefes alırken az da olsa sizi zorlayabilir. Nefes darlığı ve nefes alma zorlukları bu dönemlerde oldukça normal karşılansa da; anormal bir durum olduğunu hissettiğiniz anda kesinlikle ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz.

El ve ayaklarınızda ödem artışı yaşamanız muhtemeldir. Bu problemin düzeyini azaltmak ya da hiç yaşamamak için; hafif egzersizler yapabilir ve kendinizi çok yormadan yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Hamileliğinizin 27. haftasında huzursuz bacak sendromunu da yaşayabilirsiniz. Bu sendrom siz anne adaylarını özellikle geceleri rahatsız edebilir. Bu sendromu da atlatmak için hafif germe hareketleri yapabilirsiniz. Fakat sizi çok rahatsız edecek düzeyde ve sık sık meydana geliyorsa, doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

27 Haftalık Gebelik Egzersizleri

Hamilelik süreniz boyunca spor yapmanız, kendinizi zorlamadan hafif egzersizler yapmanız her anlamda size ve bebeğinize katkı sağlayacaktır. Yapmış olduğunuz egzersizler siz değerli anne adaylarına doğum anında bile kolaylık sağlayacak. Ve gebeliğinizi kolay atlatmanızı ve gereğinden fazla kilo almadan sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi çok zorlamadan yürüyüşler yapabilirsiniz. Yüzmek sizi çok rahatlatacaktır. Ya da suyun içerisinde hafif hafif yürümek bile size çok iyi gelecektir. Özellikle bel ve sırt ağrılarınız hafifletmek adına faydasını muhakkak görürsünüz.

Açık havada yürüyüş yapmak da, tüm vücudunuz için ve tabi ki de bebeğiniz için oldukça faydalı olacaktır. Huzursuz bacak sendromu yaşıyorsanız, bacaklarınızı yavaş ve hafif bir şekilde gerdirebilirsiniz. Belinizi hafifçe gerdirebilir, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Fakat ne yaparsanız yapın, kendinizi çok yormamaya özen gösterin. Ve tüm egzersizlerinizde burundan nefes alıp ağızdan vermeye özen gösterin. Böylelikle nefes darlığı probleminizle de savaşmış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.