Hamileliğin 28.Haftasında Annedeki Değişiklikler

20.10.2021
604
Hamileliğin 28.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 28.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Bu dönem sizde ve bebeğinizde hızlı değişikliklere yol açacaktır. Kilosu hızla artış gösterecek olan bebeğiniz, kendini doğum için hazırlama yoluna adım atmaya çoktan başlamıştır. Bebeğiniz karnınızda hızlı bir şekilde büyüme gösterdiği için midenizde devamlı bir yanma hissetmeniz normaldir.
Bol su içmeyi kesinlikle aksatmamalı istikrarlı bir şekilde devam etmelisiniz. Sabahları yapacağınız yürüyüşlerin ardından hafif esneme hareketleri yapmak size iyi gelecek ve rahat bir doğum geçirmenizde de etkili olacaktır. Anne adayları soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan kendilerini çok sıkı bir şekilde korumalıdırlar. Bol bol sebze meyve tüketerek ve C vitamini içeren besinler tüketmeniz de grip olmanıza önemli ölçüde engel olacaktır.

Hamileliğin 28.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 28. haftasına geldiğiniz şu günlerde bacaklarınızda varisler olabilir, hemoroit şikayetleriniz artabilir. Bebeğinizin ağırlığının artışta olmasından dolayı şiddetli sırt ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Yattığınız zaman yön değiştirmeniz bu ağrıları azaltacaktır.

NOT: Bu haftadan itibaren doktor kontrollerine daha sık gitmeniz gerekmektedir. Eğer ilgili doktorunuz da gerekli görürse ayda iki kere kontrole gitmeniz gerekebilir.

Eğer eşiniz ile kan uyuşmazlığı probleminiz var ise bunu doktorunuza biran önce iletmeniz gerekmektedir. Bu hafta itibariyle doğum planlarınız tamamen netlik kazanmış olmalıdır. Doğum sancılarınız nüksettiğinde heyecan ve telaşla ne yapacağınızı bilemez hale gelmeniz normaldir. Bu amaçladır ki bu andan itibaren atacağınız her adımı planlamış olmak zorundasınız. Ayrıca doğuma yaklaştıkça, doğumdan sonra yanınızda refakatçi olarak kimin kalmasını istediğinizi de belirlemelisiniz.

Doğum İçin Yapılması Gereken Hazırlıklar

Doğum için yapılması gereken hazırlıklardan bahsedince belki de ‘’ doğuma daha 3 ay var. Hazırlık yapmak için çok erken ‘’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat size tavsiyemiz, kesinlikle öyle düşünmemekte fayda var. İlerleyen süreçte uyku problemi çeken anne adayı sürekli olarak dinlenmek isteyecektir. Bu yüzden hamileliğin ilerleyen zamanlarında hareketleriniz yavaşlayacak, belki de sancılarınız erken gelecek ya da erken doğum tehlikesi yaşayacaksınız. Bütün bu konuları gözden geçirerek tedbirli olmak siz değerli anne ve baba adayının oldukça işinizi kolaylaştıracaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.