Hamileliğin 29.Haftasında Annedeki Değişiklikler

20.10.2021
720
Hamileliğin 29.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Artık hamileliğin son evrelerindesiniz. Hamileliğin 29.Haftasında Annedeki Değişiklikler, Bu süreç, diğer dönemlere göre daha rahat geçen bir dönemdir.
Şöyle güzel bir oh çekmeye başlayabileceğiniz bu haftada, tam 6 ay 3 hafta 2 günlük hamilesiniz. Yani 7. ayınızın içindesiniz. Şimdi bu haftada sizleri neler bekliyor bir bakalım.

Hamileliğin 29.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Artık 6 ayı doldurdunuz. Bebeğinizin hızlı bir şekilde büyüme gösterdiği bir dönemdesiniz. Bebeğinizin büyümesi elbette sizin de karnınızın büyümesi demek oluyor. Hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de birçok değişiklik yaşanacaktır. Ancak bu değişikliklerin her annede farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Değişiklikleri sıralayacak olursak:

  • Bu haftadan itibaren kilo artışınız hızlı gerçekleşir. 11 kiloya kadar almış olmanız doğaldır. Fakat bu durumu kontrol altına almanızda büyük fayda var.
  • Karnınız artık iyice büyümüştür. Hatta ayakta durduğunuzda ayaklarınızı göremeyebilirsiniz.
  • Varisleriniz oluşabilir. Hamileliğin bu dönemlerinde damarlarınızın genişlemelerine bağlı olarak bu tür durumlar yaşanabilir. Doğumdan sonra tekrar eski haline dönecektir. Ancak fazla varis oluşumunu engellemek adına çok ayakta kalmamaya ve uzun süre oturmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Eklem yerlerinde ağrılar oluşabilir, baş ağrılarınız artabilir.
  • Mide ekşimesi ve yanması olabilir.
  • Kabızlık devam edebilir.
  • Memelerinizde süt oluşumu başlar.
  • Ayaklarınızda ödem oluşabilir.
  • Bu haftalarda tansiyonunuz yükselebilir.
  • Bu haftalarda hemoroit durumu oluşur.

29. Haftada Gebelikte Yaşanan Olumsuz Durumlar

Hamileliğin son zamanlarındasınız. Her ne kadar ilk zamanlardaki zorlukları aratmasa da bebeğinizin ve doğal olarak sizin de büyümenizden dolayı hareketlerinizde kısıtlanmalar olabilir. Özellikle yatarken ve kalkarken zorluk yaşayabilirsiniz. Yatış pozisyonunda sol tarafı tercih etmeniz gerektiğinden zaten bahsetmiştik. Sol tarafa yatmak hem sizi rahatlatacak, hem de bebeğinizin besinleri çok daha rahat almasını sağlayacaktır.
Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak iç organlarınızın alanında daralma ya da oynamalar ve çekilmeler yaşanabilir. Mide ve bağırsaklardaki sıkışmalara neden olacak bu durum, hazımsızlık sorununu da yanında getirecektir.
Bu zamanlar içerisinde anne adayında yalancı kasılmalar başlar ve bu da sancıların oluşumuna sebebiyet verir .

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.