Hamileliğin 7.Haftasında Annedeki Değişiklikler

27.07.2021
761
Hamileliğin 7.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 7.Haftasında Annedeki Değişiklikler, 7. haftaki anne adayının vücudunda görülen belirtiler hamileliğin ilk dönemindeki belirtilerle birebir aynıdır. Çünkü hala hamileliğin ilk dönemlerindesiniz. Bu hafta içerisinde anne adayının vücudundaki değişiklikler fark edilemeyebilir. Çünkü bu hafta içerisinde yaşanacak fiziksel değişiklikler oldukça yavaş işler. Ayna karşısında vücudunuzu incelediğinizde hala hamileliğinizin belli olmadığını fark edebilirsiniz. Bu haftada insanlar siz belirtmeden hamile olduğunuzu fark edemezler.

Hamileliğin 7.Haftasında Annedeki Değişiklikler

Yorgunluk, yorgunluğa bağlı uyku isteği, halsizlik, mide kanaması, kabızlık, idrara sık çıkma, hazımsızlık, şişkinlik, gaz, baş ağrısı, aşerme gibi belirtileri bu hafta içerisinde yaşamanız oldukça normaldir. Bu belirtilerin yanında anne adayının göğüslerinde şişkinlik ve acı olabilir, göğüs uçlarında da koyulaşmalar olabilir.

Bu dönemlerde çoğunlukla sabahları ilk kalktığınızda mide bulantınızın olması ve hareket ettikçe bulantınızın artması sık karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Maalesef ki mide bulantıları yalnızca sabah uyandığınız vakitlerle sınırlanmıyor. Gün boyunca devam etme ihtimali oldukça muhtemel.

Bu hafta hamile kadınları vajinal akıntılarla karşılaşabilirler. Bunun sebebi hamilelik döneminde değişen hormon düzeylerinin vajina duvarını genişletmesidir. Bu genişleme de akıntılara sebebiyet verebilir. Ayrıca vücudunuzda değişen hormon düzeyleri nedeniyle ani ve yoğun duygu değişimleri de yaşanabilir. Bu sebeple anne adayının oldukça basit bir olaydan büyük gerginlik çıkarmadı ya da basit bir şey için oturup saatlerce ağlaması oldukça doğal ve karşılaşılabilir bir durumdur.

Bu dönemde vücutta değişen hormon düzeyleri sebebiyle göğüsleriniz büyümeye başlayacak, daha hassas olacak ve acıyacaktır. Bu şikayetlerinizi az da olsa dindirmek/azaltmak için bu dönemler içerisinde destekli ya da bedeninizden biraz daha büyük sütyenler kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.