Hamsinin Faydaları Nelerdir?

30.01.2021
465
Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Hamsinin Faydaları Nelerdir?, En çok, Karadeniz fakat Marmara ve Akdeniz’de de bulabileceğiniz hamsi bir tuzlu su balığıdır. Ülkenin dört bir tarafında da severek tüketilir. Fakat hamsi dediğimizde aklımıza Karadeniz kültürü ve mutfağı gelir. Çok sevilen bir balık aynı zamanda sağlık açısından da oldukça yararlı bir besindir. Gelin bir bakalım bu hamsinin faydaları neymiş?

Hamsiyi nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız. Buradan, ” Hamsi nasıl pişirilir?” öğrenebilirsiniz.

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

  • Protein açısından çok zengin bir balıktır hamsi. 100 gram hamside yetişkin bir bireyin günlük protein ihtiyacının yüzde ellisini bulabilirsiniz. Yeni dokuların oluşması, dokuların onarılmasında oldukça büyük bir görevi olan hamsinin çocuk gelişimine çok büyük katkısı vardır.
  • Çok çeşitli vitaminleri içerisinde bulunduran hamsi, gelin bakalım ne gibi vitaminleri bulunduruyormuş. B12, B2, E vitamini, D vitamini, K vitaminleri açısından çok zengindir. Fakat en çok  içerdiği vitamin ise B3 vitaminidir. Hamsi en çok B3 vitaminini içerir. B3 vitamini ise metabolizmayı  düzenleyip beyin sağlığına çok fazla yardımı dokunan unutkanlığı azaltıp, alzheimer hastalığına karşı kalkan görevi gören bir vitamindir. Günlük ihtiyacınız olan B3 vitaminini karşılamak için 100 gram hamsi tüketmeniz yeterlidir.
  • En önemli faydalarından biri ise Omega-3 tür. Temel yağ asitleri bakımından çok zengin bir balıktır. Omega-3 yağ asitleri kalp ve beyin sağlığı açısından vücudun gereksinim duyup üretemediği bir maddedir. Kalp hastalıklarını  önler, kötü kolesterol ile savaşır. Çocukların beyin gelişimini destekleyen Omega 3 hamside oldukça fazladır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.