Haşhaş Nerelerde Kullanılır?

06.06.2021
940
Haşhaş Nerelerde Kullanılır?

Haşhaş Nerelerde Kullanılır?, Haşhaş, Gelincikgiller familyasından gelmekte ve yumurtayı andıran, yapraklara sahip. Bitki türlerinin yaygın ismidir. 1,5 metreye ulaşabilen bu bitki, yazları sıcak geçtiği ve orta derece de yağış alan yerlerde çokça yetişir. Çok eski tarihlerden beri Hindistan ve Anadolu’da tarımı yapılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra anavatanı Doğu Akdeniz olarak bilinir. Ülkemizde yetiştiriciliği ise Isparta, Kütahya, Denizli, Konya, Afyon özellikle Ege bölgesinde yetiştirilmektedir.

Haşhaş Nerelerde Kullanılır?

  • Haşhaşın kullanım alanları, yaprakları kurutulmuş şekilde ham meyveleri ve tohumlarından elde edilen yağ şeklindedir.
  • Bu bitkinin ham meyvelerinin çizilmesi sonucu afyon maddesi ortaya çıkmaktadır. Bu bitkinin içerisinde toplanmış olduğu döneme bağlı olduğu göre değişmekte olan Afyon, alkolikitleri bulunur.
  • Ağrı dindirici özelliğe sahip olması ile haşhaş birçok farklı tıbbi ilacın içerisinde bulunmaktadır.
  • Asit miktarı az olan haşhaş yağının üretim yöntemi soğuk pres iken ısıl işlemi ile elde edilen yağ içerisinde daha fazla asit barındırmaktadır. Soğuk pres yöntemi ile hazırlanmakta olan yağ harici bir şekilde kullanılmakta olan merhemlerin içerisinde bulunmaktadır. Sıcak yöntem ile üretilen yağ sabun yapımı ve yemeklik yağların içerisinde bulunur.
  • Üretilen yağdan geriye çıkan küspeler, hayvan yemi sanayiinde değerlendirilmektedir.
  • Haşhaş tohumlarının öğütülmüş hali ekmek, kurabiye, poğaça, çörek benzeri hamur işlerinde aroma vermesi amaçlı kullanılmaktadır.
  • Dekoratif amaçlı tüketimi olan haşhaş dilenirse pekmez veya tahinle beraber de tüketilebilmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.