Hatmi Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
962
Hatmi Çayı Nasıl Demlenir?

Hatmi Çayı Nasıl Demlenir?, Özellikle kış aylarında ilgi gören bir şifalı bitki olan hatmi çiçeği hire, gülhatmi, deve gülü ve silindir çiçeği olarak ta bilinmektedir. Eski mısır uygarlığında bu çiçeğin kök ve yapraklarının tıpta kullanıldığı bilinmektedir. Bitkinin bu kısımlarında nişasta, asparagin, sakaroz, tanen, galaktoz, pektin ve yağ bulunmaktadır. Özellikle kuru öksürüğe şifa olması ile bilinen hatmi çiçeğinin kurutulması ile elde edilen, çayı hazırlamakta oldukça basittir.

Hatmi Çayı Nasıl Demlenir?

  • Hatmi çiçeğinin kurutulmuş halinin, aktarlardan temin edebilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Etkili ve kolay bir yol olan, kurutulmuş hatmi çiçeğinden, çayı yapmak sadece beş dakikanızı alacak.
  • Kaynatmış olduğunuz suyun içerisine, kurutulmuş olan hatmi çiçeklerini ekleyin. Böyle on dakika kadar, demlenen çayınızı süzüp afiyetle tüketebilirsiniz.
  • Hatmi çiçeği çayında kullanabileceğiniz ölçü, bir bardak sıcak suya beş-altı adet kurutulmuş çiçek şeklinde olmalıdır. Çayınızı tarçın, bal ile tatlandırmanız da mümkündür.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.