Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
933
Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?, Kıbrısın göz bebeği olan Hellim peyniri özellikle kızartmasıyla damak çatlatan bir peynir türüdür. Sık bir dokusu olan bu peynir koyu beyaz bir renge de sahiptir. Izgara veya yağsız tava üzerinde kızartılmış hali oldukça popülerdir. Başta ana vatanı Kıbrıs olmak üzere ülkemizin Güney ve Orta Doğu kesimlerinde oldukça sevilerek tüketilmektedir. Hafif esnekliğe ve orta sertliğe sahip olan bu peynir üretildikten sonra bol tuzun içerisinde salamura edilir. Bu sebepten ötürü oldukça tuzlu peynirlerden birisidir. Geçmişi, Kıbrıs’a dayanan bu peynirin üretimi Türkiye’de de popülerleşmiştir.

Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Bu peynir geleneksel üretiminde çiğ inek sütü veya keçi sütü ile yapılır. İnek sütü ile hazırlanılan hellimin raf ömrü koyun sütü ile hazırlanılandan bir miktar daha kısa olmaktadır. Pastörize edilmemiş olan çiğ süt belirli bir sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtılmakta ve sonrasında soğutmaya bırakıp mayalandırılmaktadır. Pıhtı kıvamını almaya başlayan hellim peyniri parçalara bölünür, kalıpların içerisine aktarılır ve üzerine baskı uygulanır. Bu adımların sonrasında bol tuz yardımıyla salamura edilir ve bir süre sonra tüketilmeye hazır hale gelir.

Hellim Peyniri Nasıl Tüketilir?

Hellim peyniri Kıbrıs mutfağında oldukça geniş bir yer edinmiştir. Küçük bir kahvaltılıktan, kocaman ana yemeklere kadar çoğu yemeğin içerisinde yer alır. Özellikle küçük parçalara ayrılıp ızgara veya yağsız tavada kızartma yöntemi oldukça popülerdir. Rendelenmiş hali çeşitli köfte tariflerinin içerisinde yer almaktadır. Aynı şekilde Kıbrıs’ın yemeklerinden olan kesilmiş lavaş peynirinin içerisine eklenip, fırında pişirilip börek şeklinde ikram edilir. Bu peynirin Türk mutfağında akıllarda kalan hali ise kızartılarak kahvaltılarda yerini alan halidir. Bunun haricinde salata, makarna ve çorbalarda da kızartılmış haliyle yer alır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.