Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

18.02.2021
775
Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?, İran, Mısır, Hindistan, Sudan, İtalya, Meksika, Jamaika ve Tayland başta olmak üzere hibiskus bitkisi dünyanın birçok ülkesinde yetişir. Bu bitki iki çeşide ayrılır biri gıda olarak tüketilen diğeri ise ip ve kumaş yapımında kullanılan olmak üzeredir. Ülkemizde ise gül hatmi, bamya çiçeği, jamaika gülü isimleri ile tanınan hibiskus bitkisi beyaz, sarı ve kırmızı renkte çiçeklere sahiptir. Dekoratif amaçla kullanılan hibiskus ağacı üç metreye kadar ulaşabilen bir boya sahiptir. Hibiskus bitkisinin yaygın tüketimi çay şeklindedir. Bunun haricinde içindeki pektinden dolayı şurup, çay ve sos üretiminde tercih edilmektedir. Bu bitki yüksek oranda su tutma özelliğine sahiptir. Haydi gelin bu bitkiden yapılan çayın faydalarına bakalım.

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Diz kapaklarında, meydana gelen sıvı kaybı birtakım hasarlara ve diz ağrılarına sebep olur. Hibiskus çayı kullanımı bu ağrılar için idealdir.
  • Hibiskus çayı kolesterolü düzenleyip, iyi kolesterolu yükseltirken, kan basıncını düzenlemektedir.
  • Hibiskus çayı antibakteriyel bir özelliğe sahiptir. Özellikle mantar enfeksiyonlarının tedavisinde başvurulan bir çaydır.
  • Hibiskus çayı iyi bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı direnç sağlar. Başta grip, nezle ve soğuk algınlığı olmak üzere gribal hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen bir çaydır. Wilson hastalığında tavsiye ettiği bu çay bakırın vücuttan atılımını kolaylaştırmaktadır. Wilson hastalığı karaciğer, böbrek, iskelet sistemi ve kornea gibi yapılarda bakır birikimine sebebiyet veren bir hastalıktır.
  • Sibiskus çayı, sindirim sisteminin sağlığını korur ve bağırsakta oluşan gazla beraber hazımsızlığa iyi gelir.
  • Damar sertliğini önleyen hibiskus çayı doğal bir ateş düşürücüdür.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.