Hurma Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
937
Hurma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Hurma Sirkesi Nasıl Yapılır?, Hurma sirkesi, hurma meyvesinden üretilir ve kendine özgü hem tatlı hem de ekşi bir lezzete sahiptir. Mayhoş aromasıyla üzüm ve elma sirkesine nazaran daha tatlı olan hurma sirkesi Orta Doğu ve Arap ülkelerinde oldukça popülerdir. Bu sirke bazı dini kaynaklarda da geçmektedir ve halk arasında bu şifalı etkilerinden dolayı tercih edilmektedir.

Hurma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Pirinç sirkesine benzer şekilde hurma sirkesini de evde pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için ilk aşamada market veya aktardan aldığınız kuru hurmaları güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Temizlemiş olduğunuz bu hurmaları geniş ve cam bir kabın içerisine aldıktan sonra kavanozu tamamen doldurmayacak kadar içme suyu ilave etmelisiniz. Kavanozun içine kavanozun çeyreği kadar hurma eklemeniz gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz kavanozun ağzını tülbent ile kapatıp 40 gün boyunca ışık görmeyen bir yerde saklamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra süzdüğünüz sirkeyi kavanoza tekrar döküp aydınlık olmayan bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Hurma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Kendine öz mayhoş aroması ve lezzeti ile özellikle salataların içerisinde yer almaktadır. Çok ekşi bir tada sahip olmadığından dolayı çeşni amaçlı yemeklerin içerisinde de yer alabilen bir sirkedir. Dilenirse bir miktar ılık su ile seyreltildikten sonra içilebilmektedir. Hepsinin yanı sıra hurma sirkesini biber, kornişon, domates ile yapılan karma turşuların içerisine ekleyebilirsiniz.

Mutfakta kullanımının yanı sıra şifalı oluşundan dolayı bu sirke doğal ilaç olarak ta tercih edilebilmektedir. Bal, pekmez ve hurma sirkesi karışımı ilaç niyetine içilmektedir. Hurma sirkesi hafif bir tada sahip olduğundan dolayı sıcak günlerde serinlemek amaçlı içilebilmektedir. Cilt üzerinde de olumlu etkileri olan bu sirkeyi cildinize de sürebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.