Hurma Yağının Faydaları ve Zararları

12.02.2021
1.091
Hurma Yağının Faydaları ve Zararları

Hurma Yağının Faydaları ve Zararları, Hurma ağacı palmiyegiller familyasından gelmekte olan bir palmiye çeşididir. Bu ağacın meyvesinden üretilen hurma yağı palmiye türü olmasından ötürü dünya genelinde palm yağı adı ile bilinmektedir. Tüketimi insanlığın 5000 yıl öncesine dayanan hurma yağının popilerite kazanması Batı Afrika’da bulunan palmiye ağaçlarının Malezya’ya getirilmesi sonucu olmuştur. Üretim maliyeti ucuz ve ekonomik bir yağ oluşundan dolayı günümüzde en çok üretilmekte olan bitkisel yağ kaynaklarındandır. Yaygın tüketimi tropikal bölge üretimlerinden Orta Batı ve Afrika ülkelerine kadar yayılmaktadır. Ancak buna karşın hurma yağının üretimi Türkiye’de yapılmamaktadır.

Hurma Yağı Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hurma Yağının Faydaları ve Zararları

Palm yağı hakkındaki olumsuz görüşler son zamanlarda revaçta olsa da palm yağının zararlarına karşın çok daha az miktarda faydası da vardır

Hurma Yağının Faydaları Nelerdir

  • Palm yağı içerisinde E vitamini barındırmaktadır. Bu nedenle gıda sektörü yerine sabun ve kozmetik ürünlerinde bilhassa saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Palm yağı saçlara parlaklık kazandırmasının yanı sıra canlılıkta kazandırmaktadır.
  • Palm yağının içerisinde Omega-6 bulundurmaktadır. Omega-6’nın saç uzaması ve saç bakımında hatırı sayılır bir yeri vardır.
  • Özellikle cilt bakım ürünlerinde yer alan palm yağı özellikle yaşlılık karşıtı ürünlerde kullanılmaktadır. Bunun sebebi palm yağının hücre yenileyici bir özelliği bulunmasıdır.
  • Tüketildiği taktirde vücuda enerji sağlayan palm yağının içerisinde E vitamini, A vitamini ve D vitamini bulundurmaktadır.

Hurma Yağının Zararları Nelerdir

Paketlenmiş gıdalarda özellikle çikolatalarda çok miktarda bulunan palm yağının zararları son zamanlarda gündeme oturmuş bir konudur. İnsan sağlığına verdiği zararın yanı sıra çevreye de zararları olduğu düşünülmektedir.

  • Yüksek ısılarda rafine edilen palm yağı insan sağlığı için zararlı bir hale gelebilmektedir. Uzmanların görüşleri bu yağın zararları arasında ikiye ayrılıyor olsa bile tüketim tercihi yine sizlere kalmıştır.
  • Bir takım uzmanlar yüksek ısıya maruz bırakılan palm yağının, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini savunmaktadır. Ancak yapılmış olan araştırmalar, şu anlığına bu kanserojen etkinin sadece hayvanlar üzerinde olduğunu göstermektedir.
  • İnsan sağlığına olan zararları bir kenara bıraktığımızda palm yağı üretimi doğaya ve hayvanların yaşam alanlarına zarar vermektedir.
  • Yağ elde etmek için kesilen birçok palmiye ağacı tropik hayvanların yaşam alanlarıyla oynamakta ve popilasyonlarının azalmasına sebep olmaktadır. Palm yağı üretimi özellikle orangutan neslinin sonlanmasına sebep olacak bir etkidir. Yaşam alanlarının daralmasına, hepsinin teker teker hayattan kopmalarına neden olmaktadır.
  • Aynı zamanda yağmur ormanları da palm yağı üretimi sırasında zarara uğrayıp yok edilmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.