Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

21.10.2021
798
Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?, Huzursuz bacak sendromu dinlenme durumunda uyku halinde bacaklarda kaslarda tabiri olmayan bir ağrı, uyuşukluk, yanma, gerilme hislerinin ortaya çıkmasıyla oluşan bir durumdur. Bu durumda hastalar harekete geçtiklerinde semptomlarının azaldıklarını ve olmadıklarını söylüyor. Semptomlarının genelde uyku halinde meydana geldiği ya da uykuya geçerken rahatsızlandığını söyleyen tonlarca hasta var. Rahatsızlıklar bütün gün devam edebiliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz bacak sendromu hareketsiz yaşam sürdüren, masa başı iş yapan insanlarda daha çok görülüyor ve gün içerisinde gün boyunda şikayetleri olabiliyor. Bazı kişilerde gündüz azalan bu sendrom bazı kişiler de artabiliyor. Bazı kişilerde gündüz artan bu durum gece azalabiliyor. Gece şikayetleri artan kişiler düzenli uyku uyuyamadıklarını ve uyku bozuklukları olduğunu belirtiyor. Çoğu kişi bu rahatsızlığı es geçip bir uzmana başvurmakta çekiniyor. Bu rahatsızlık hayatının her alanını etkileyebiliyor. Toplu taşıma araçlarında, iş yerinde çalışırken, veya okulda karşısına çıkıp gündelik hayatta yapması gereken rutin işlerini aksatıyor veya geciktiriyor.

Huzursuz bacak sendromuna yol açan pek çok neden olabilir. Stres, miyalji (kas ağrısı, kas hastalıkları), sigara, şeker hastalığı ve daha birçok şey bu sendromu tetikleyebiliyor.

Huzursuz bacak sendromunun tam kesin bir tedavi yöntemi olmasa da ilaç tedavisi öneriliyor. Sendromu tetikleyen başka bir rahatsızlık yok ise testlerden sonra şikayetleri azaltan ilaçlar ve kremler tavsiye ediliyor. Eğer böyle bir şikayetiniz var ise bir uzmana görünmekten sakınmayın. Günlük hayatımızda ihmal ettiğimiz bir sürü başka bir konu varken ihmal edilen problemimiz sağlığımız olmamalı değerli okuyucularım.

Diğer yazılarıma ve profilimdeki bütün yazılara şuradan ulaşabilirsiniz. Değerli görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

  1. Yasin dedi ki:

    Bu güzel ve faydalı bilgiler için yazarımıza teşekkür eder, yazıların devamını bekliyoruz.