İdeal Boy Ve Kilo Nedir

25.08.2020
623
İdeal Boy Ve Kilo Nedir

İdeal Boy Ve Kilo Nedir, Kesin olarak şişman sayılabilmek için ilk önce kişinin cinsiyeti, boyu ve kilosu hesaplanacaktır. Vücut enerjiye çevirip yaktığı besinin arta kalanının yağ olarak depo edildiğini bilmekteyiz. Eğer vücudunuzda 10-13 kilo fazlalık var ise bu sizin toplu olduğunuz anlamına gelecektir. Eğer ideal kilonuzdan %20 fazlaysanız bu sizin kilolu olduğunuz anlamına gelmektedir. Şişmanlık bir estetik problemi değil tıbbi bir problemdir yani bu sizin obezite hekimi alanına girdiğiniz anlamına gelmektedir. Yaklaşık olarak 100 kişiden 1 veya 3 kişisi hormon bozukluğundan dolayı şişman olmaktadır. Diğer geri kalanının geneli fazla yediği için şişman alanına girdiği bilinmektedir.

Eğer bir insan günde 1000 kalori harcayıp 2000 kalori depolar ise geriye kalan 1000 kalori yağ olarak depolanacaktır. Aslında çok basit gibi gözüken bu kural uygulama aşamasında sizlere oldukça zor gelecektir. İnsanlar vücudun ihtiyacı olan kaloriden çok daha fazla kalori almaktadır. Yani harcayacağınız kadar kalori veriyorsanız zaten şişman değilsinizdir.

İdeal Boy Ve Kilo Nedir

Kadınlar için;

Örnek; Bir kadının boyu 1,70 ise başındaki 1 silinir. Ve geriye kalan 70 sayısından 10 çıkartılacaktır. Bu şekilde ortaya çıkan kilo o kadının ideal kilosudur. Bu verilen örnek ince kemikli olan kadınlar içindir.

Eğer kemiğiniz orta kalınlıktaysa boyu 1,70 olan bir kadının başındaki 1 yine silinir geriye kalan 70’ten 8 çıkarılır ve orta kemikli kadının kilosunun 70-8=62 olduğu ortaya çıkmaktadır bu verilen örnek orta kemikli kadınlar içindir.

Eğer kemiğiniz kalın kalınlıktaysa  boyu 1,70 olan bir kadının başındaki 1 yine silinir geriye kalan 70’ten 6 çıkarılır ve kalın kemikli kadının kilosunun 70-6=63 olduğu ortaya çıkmaktadır bu verilen örnek kalın kemikli kadınlar içindir.

Verdiğimiz denklemden sizde sizin ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz. Fakat vücudunuzun kas ve yağ oranını hesaba katmanız şarttır.

Erkekler için;

Örnek; Bir erkeğin boyu 1,80 ise yine başında 1 silinir geriye kalan sayında ince kemikleri için 7 çıkarılır. Bu şekilde ortaya çıkan kilo o erkeğin ideal kilosu olacaktır. Yani 80-7=73 o erkeğin ideal kilosudur bu verilen örnek ince kemikli erkekler içindir.

Eğer kemiğiniz orta kalınlıktaysa boyu 1,80 olan bir erkeğin başındaki 1 yine silinir geriye kalan 80’den 4 çıkarılır ve orta kemikli erkeğin kilosunun 80-4=76 olduğu ortaya çıkmaktadır bu verilen örnek orta kemikli erkekler içindir.

Eğer kemiğiniz kalın kalınlıktaysa boyu 1,80 olan bir erkeğin başındaki 1 yine silinir geriye kalan 80’den 2 çıkarılır ve orta kemikli erkeğin kilosunun 80-2=78 olduğu ortaya çıkmaktadır bu verilen örnek orta kemikli erkekler içindir. Kalın kemikliler için bunu doğrulamayan bazı denklemler vardır onlar ise 80+1=81 veya 80+5=85 gibi.

Profesyonel sporcular için işler değişmektedir.1,80 boyu olup kilosunun 90 olan sporcuların kendisinin şişman değil hatta ince bile görünebildiği bilinmektedir. Eğer rejim veya diyet yapmaya kararlıysanız buradan diyet ve diyet hakkında her şey adlı makalemize bakabilirsiniz, kilonuza değil ölçülerinize önem vermeniz gerekmektedir. Eğer eskisine göre kalori almanıza dikkat ederseniz, rejim yapan kişilere göre ne hale geldiğinizi kendi gözlerinizde görebilirsiniz. Eğer her gün yediğiniz yemeklerin kalorisine bakarsanız bunun sizler için daha faydalı olacağını sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.