Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

13.02.2021
542
Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?, Bir ağaç türü olan ıhlamur boyu otuz metreye genişliği on santimetreye kadar ulaşabilen bir ağaçtır. Çarpık bir yapıya sahip olan yaprakları kalbe benzetilmektedir. Uzun saplı ve dişli, yapraklara sahiptir. Ihlamur ağacının bilinen diğer isimleri linden, tilia, tiliasilvestris’dir. Bu ağaç genellikle ormanlarda yetişir. Fakat görünüşü için bahçe, park gibi alanlarda da bulunabilir. Ihlamur ağacının meyvesinin şekli, küreyi andırır ve tek tohum taşır. Filizden büyüyen ıhlamur ağacı en fazla bir sene yaşamını sürdürebilen bir ağaçtır. Ihlamur ağacının yetişmesi Kuzey Anadolu, Orta Toroslar, Batı Karadeniz ve Marmara’da yaygındır. Bugün bahsedeceğimiz ıhlamur çayı ise bu bitkinin demlenmesi yoluyla elde edilen bir çaydır.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Elma ile yapılan bu ıhlamur çayı, özellikle kış günlerinde karşılaşılan öksürüğe iyi gelecektir. Boğazı yumuşatıcı bir özelliği vardır.
 • Ihlamur çayı, uzun zamandır grip için kullanılan bir çay olmuştur. Bağışıklık sistemini desteklerken kişiyi soğuk algınlığına ve gribe karşı korur.
 • Gribal hastalıklara yakalanan kişileri de kısa zamanda iyileştirme özelliği mevcuttur.
 • Ihlamur çayı birçok meyve ile de tüketilebilmektedir. Ayva ile birlikte hazırladığınız ıhlamur çayı, sindirim sistemini aktifleştirecektir ve bağırsak problemlerine çözüm olacaktır.
 • Bağırsak problemlerinin çözülmesine yardımcı olacaktır. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında, kuru öksürük durumlarında, boğazı yumuşatma özelliği ile öne çıkan bir çaydır.
 • Çeşitli aromalar ile piyasada bulunan bu çay, hem lezzetli hem de hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Ihlamur çayını bal ile de hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırlandığında mide ülserine iyi gelmektedir. Vücuda enerji veren bol vitaminli ıhlamur çayından bu şekilde faydalanabilirsiniz.
 • Stresli geçirdiğiniz bir günün ardından içeceğiniz bu çay sizi rahatlatacaktır.
 • Ihlamur çayı terlemeye katkı sağlamaktadır. Hastalandığınız günlerde vücudunuzdan ter atımı sağlar.
 • Ihlamur çayı tüketimi damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi gibi problemlerin önüne geçer. Düzenli bir şekilde tüketilen ıhlamur çayı bu hastalıkların riskini azaltacaktır.
 • Ihlamur çayı aynı zamanda bağırsak sağlığının da korumaktadır. Kabızlık başta olmak üzere çeşitli bağırsak problemlerine iyi gelen bu çay metabolizmayı hızlandırmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.