Ikayaki Nedir?

01.06.2023
500
Ikayaki Nedir?

Ikayaki Nedir?, Japonların kültüründe özellikle de sokak yemeklerinde en çok tercih edilen çeşitlerden biri ikayaki. İkayaki olarak bilinen yemek aslında bir ızgara kalamar yemeğidir. Çeşitli boyutlarda ve farklı kalamar türleri de yemeğin yapımında kullanılır. Servis edilirken ise kalamarın doğranmış halkalarına rastlarsınız. Kalamarın dokunaçları çok fazla sevilmediği için bazı servisler de göremeyebilirsiniz lakin isterseniz yemeğinize de dahil edilebilir.

Ikayaki Nedir?

Ikayaki yemeğinin yanında olmazsa olmaz soya ya da Teriyaki sosu veya pirinç şarabı, zencefil ve miso ezmesi bulunduran bir japon mutfağı turşudur. Kalamarlar hızlı bir şekilde hazırlanır. Bu sayede dolgun ve yumuşak olurlar. Izgaradan çıktığı an servis edilmelidir yoksa lezzetini kaybedebilir.

 

İkayaki çoğunluklu bir lokonta yemeği olarak sunulsa da pazarlarda, Japonya da bulunan tapınaklarının etrafında ve Türk kültüründe kermese benzeyen festivaller de hazırlayan ve servis eden sokak satıcıları tarafından da yapılmakta ve satışa sunulmaktadır. Lokantalar da ya da restoranlar da başlangıç olarak pilav, garnitür ve salata ile ana yemek olarak sunulabilirler.

Diğer Bloglarımıza buradan bakabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.