İncik Eti Nasıl Pişirilir?

05.03.2022
850
İncik Eti Nasıl Pişirilir?

İncik Eti Nasıl Pişirilir?, Diz ve paça arasındaki bölüme İncik denir. Kasaplık hayvanlardan çıkar. Koyun eti olarak bilinmektedir. Koyun etinin en lezzetli yeri olarak sayılmaktadır. Sığırda ve koyunda çalışan bölgelerden birisi olduğu için sert olması beklenirken koyunda yumuşak kısımlardan birisi olarak sayılmaktadır.

İncik Eti Nasıl Pişirilir?

Izgara haricinde bütün pişirme yöntemi kullanılabilmektedir. Fırın, kızartma, tandır ve benzeri yöntemleri kullanılabilmekteyiz. Yeni popülerlik kazanan yavaş yemek, yavaş pişirme yöntemlerinde tercih edilen etlerden birisidir. 7-8 saat ve üzerinde inanılmaz lezzetler karşınıza çıkacaktır. Pişirilen incik suyuyla çorba ve pilav yapılabilmektedir. Büyük bir parça olan dana incik bir bütün halinde pişirilememektedir. Dilimlenerek pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Kesinlikle tavsiye edeceğimiz lezzetlerden birisidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.