İnsülin Nedir

24.08.2020
525
İnsülin Nedir

İnsülin Nedir, Ne zaman karbonhidratlı besin yesek sindirim sırasında enzimler salgılanır ve besinleri parçalar. Bağırsaklarınızdaki kanda artık daha yüksek glikoz oranı vardır. Bu insülin salgısını oldukça hızlandırmaktadır. İnsülin yağ depolanmasını arttırdığı için kan şekeriniz düşünce önceden depolanan glikoz yağları glikojen salgılar ve kan şekeri normal düzeye ulaşır. Yani buradan anlayacağınız şey insülin salgısını sağlayan etken glikozdur. Kan şekeri yükselmezse insülin salgılanmaz. Pankreastaki beta hücrelerde salgılanan bir hormondur. Kan şekeri yükselmeden insülin asla ve asla salgılanamaz. Aşırı kilolu olan insanlar büyük ihtimalle ya çok yemekten ya da insüline karşı olan dirençten dolayı pankresta çok fazla insülin salgılanmasına neden olabilmektedir.

İnsülin Nedir, İnsülin oranı arttığında şekerin karaciğerde ve kaslarda glikojenik olarak depolanmasını sağlar. İnsülin yağların daha küçük parçalara ayrılmasını engellemektedir. İnsülini hap veya tablet şeklinde hiçbir yerde bulamazsınız bu tür bir kullanım şekli yoktur. İnsülini enjektör yardımı ile deri altına enjekte ederek kullanabilmektesiniz. İnsülinin bağımlılık yaptığı konusuna gelirsek alkol, sigara tarzı bir bağımlılık yapmamaktadır. İnsülinin zararlı bir madde olduğunu düşünmeyin aksine insülin sizin hayatınızı kolaylaştıran sağlığınızı yerine getirebilecek bir maddedir. İnsülin sayesinde daha sağlıklı olacak ve o tarz bir yaşam süreceksiniz. Fakat maalesef insülin tek başına kan şekeri oranını yükseltip düşüremez yani kontrolü onun elinde değildir.

Eğer sizlere önerdiğimiz diyet ve diyet hakkında her şey veya uzmanın size önerdiği diyeti, yapmanız gereken sporu yapmazsanız sizi insülin tek başına kurtaramayacaktır. Gıda alım zamanınızı ve insülin alım zamanınızı birbirine uydurmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Herhangi bir probleminizde sorunuz veya sorununuzda sizlere bir yorum kadar uzak olduğumuzu unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.