Istakoz Nasıl Pişirilir, Nasıl Ayıklanır

24.01.2021
2.306
Istakoz Nasıl Pişirilir, Nasıl Ayıklanır

Istakoz Nasıl Pişirilir, Nasıl Ayıklanır, Istakoz farklı pişirme yöntemleri ile tüketilebilir olsa da ilk olarak mutlaka suda haşlanmış olması gerekir. Haşlanmış olan ıstakoz isteğe bağlı olarak ızgara veya buğulama yöntemi ile pişirilip tüketilebilir.

Istakozun faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Istakozun Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Istakoz Nasıl Pişirilir

Istakozların pişirilme süreci ise ağırlıklarına göre değişebilmektedir. 500 gram ağırlığında olan bir ıstakoz yaklaşık 10 dakika, 750 gram olan ıstakozlar 13 dakika, 1000 gram kadar olan ıstakozlar 18 dakika, 2000 gram olanlara ise 30 dakika civarında haşlanmalıdır. Haşlanma konusunda verebileceğimiz püf nokta ise haşlama suyunun deniz suyu olmasıdır.

Istakoz Nasıl Ayıklanır

Sert kabuklu canlılar olan ıstakozlar, tüketim aşamasında küçük ıstakoz makası ile parçalara ayrılırlar. Istakoz ayıklarken kuyruk tarafının çekilerek kopartılması sonrasında içindeki etin çıkarılması gerekir. Karın kısmında ve kıskaç bölgesinde bulunan et tüketilebilirken ıstakozun diğer bölümleri tüketilmemelidir.

Istakozun Besin Değeri Nedir

Kan hücrelerini artıran sinir sisteminin gelişimine katkısı olup, beyin sisteminde gözüken yaşlılık belirtilerinin gerilemesini sağlayan B12 vitamini Istakozda bolca bulunur. Sadece 100 gram kadar ıstakoz günlük B12 vitamini ihtiyacınızı tamamen karşılayabilir. Protein deposu olarak bilinen ıstakoz, fosfor ve potasyum açısından da oldukça zengindir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.