İstavrit Balığı Nasıl Pişirilir?

30.01.2021
1.981
İstavrit Balığı Nasıl Pişirilir?

İstavrit Balığı Nasıl Pişirilir?, Ilık ve sıcak denizlerde yaşayan istavrit uskumrugiller ailesinin temsilcilerinden  olan bir balıktır. Yanlardan basık, dişleri küçük, göz  ve kuyruğu çatallı bir balık türüdür. Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve Atlas okyanusunda yaygın bir şekilde bulabilirsiniz.  20 ila 30 santim arasında uzunluğa sahiptir. Sırt kısmı  mavi, grimsi, yeşilimtrak ve kahverengi renklere sahiptir. İstavriti yan çizgisinde bulunan değişen kemiksi pulları sayesinde tanıyabilirsiniz. İstavrit gezici bir türdür. Yavruları planktonlar le beslenirler. Yetişkin istavritler ise çaça, hamsi ve çamuka gibi balıklar varken bazen de yumuşakçalarla da beslenebilirler. Sardalya, palamut gibi balıkların aksine çok lezzetli olmasa da ekonomik bir balık olduğu için çok fazla tüketildiği bilinmektedir. İstavritin küçüğüne kıraça denir. Yetiştirilen bölgeye göre sınıflandırılan istavrit bazen sarıkanat, sarı kuyruk, karagöz istavrit ve istavrit olarak  türleri olduğu bilinmektedir. Büyük hali küçüğünden lezzetsiz olan eşek istavriti ise ekonomik değere henüz ulaşamamıştır.

İstavrit balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; İstavrit Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

İstavrit balığı nasıl pişirilir?

Küçük yağsız ve kılçıklı bir balık olan istavrit genellikle tavada kızartılıp tüketildiği görülmüştür. Fırınlama ızgara ve buğulama gibi yöntemlerle de pişirilebilir. İstavrit balığından içli köfte, çorba, yahni, dolma yapılabilse de yapılma oranı oldukça düşüktür. İstavrit pişirirken  suyu salmaz. İstavrit yerken  sırtında bulunan dikenli yüzeyin çıkarılmasına dikkat edin.

İstavrit balığı nasıl temizlenir?

İstavritin pulu olmadığı için bıçak yardımı ile derisinin üzerinden hem arkasını hem önünü tıraşlayınız. Eğer kaygansı yapısı varsa ayıklamanız önerilir.

Bıçak yardımı ile baş bölgesinden kuyruğuna doğru hafifçe karnını yarıp ikiye ayırın. İçerisinde yani karnında olan pislikleri dışarı çıkarınız.

Istavritin içerisinde hayvar Bulunabilir Eğer aileniz hayvan seviyorsa hayvar seven Aile üyeleri için pişirilebilir.

Karnındaki pislikleri aldıktan sonra içerisinde bulunan siyah tabaka bıçak yardımı ile kazınarak çıkarılabilir. Bu sayede parlak yüzeyi açığa çıkacaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.