İzmarit Balığı Nasıl Pişirilir?

30.01.2021
1.481
İzmarit Balığı Nasıl Pişirilir?

İzmarit Balığı Nasıl Pişirilir?, Ortalama 5 santim boyunda olan izmarit balığı yanlardan basık oldukça sert derili bir balık olarak bilinmektedir. Midye, istiridye, deniz solucanı ve balık yumurtaları ile beslenir. Çok kurnaz bir balık olmasından dolayı zor bir şekilde yakalanır. Sırt yüzgecinde çivi gibi sert dikenleri vardır. Acemi balıkçılar bu balıktan dolayı elini çok fazla kanatmıştır. Bu yüzden çok ünlü bir balıktır. Deri rengi ise mavi, sarı, mor, kahverengiye kadar uzanan geniş bir renk skalası var. Büyük izmarit balığına kanal izmariti veya pabuç denir. Küçük izmarit de reise conjure adı verilir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında olmak üzere yılda iki kez ürer. İzmarit balığı ekim ve nisan ayları arasında avlanır.

İzmarit balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; İzmarit Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

İzmarit Balığı Nasıl Temizlenir?

  1. Balığı elinize alın, yüzgeçlerini belirleyecek şekilde bıçak yardımıyla kesmeden yüzgeçlerine iz bırakın.
  2. Ardından balığın kuyruğuna yakın olan kısım fakat balığın yelesi  olarak bilinen kısmı kesmeden içerisindeki kılçıkla birlikte çekin.
  3. Balığın üst kısmından başlayarak derisi ve eti arasından bıçağınızı takın. Ve kuyruğuna kadar çizin. Aynı çiziği bu seferden kuyruktan başlayarak çizin.
  4. Deriyi kaldırmak için yaptığımız aşamaları ardından deriyi aşağıya doğru sıyırın.
  5. Balığın diğer tarafındaki deriyi de sıyırın.
  6. Solungaçların yarığından balığın içini açın. Ve iç taraftaki bağırsakları parmak yardımıyla temizleyin.
  7. Balığın yelesine dokunmayın kızarttıktan sonra yelesini çektiğinizde iç tarafıyla birlikte bir bütün olarak elinize gelecektir.

 

İzmarit Balığı Nasıl Pişirilir?

İzmarit balığı yağlı ve beyaz etli bir balıktır. Çok lezzetli bir ete sahiptir. Bütün olarak mangal da yapılabilir. Pulları çok sert olduğu için genelde pullarını kazanmak yerine tulum olarak çıkartılır. Tavada pişirilmesi önerilen izmarit balığı bu şekilde buğulama veya yahni olarak da pişirilir. Bütün balıklarda olduğu gibi izmarit balığı da kızartıldığında besin değerini kaybeder.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.