Japon Tarzı Teriyaki Tekniği Nedir?

01.06.2023
416
Japon Tarzı Teriyaki Tekniği Nedir?

Japon Tarzı Teriyaki Tekniği Nedir?, Şeker, soya sosu ve mirin malzemelerinden oluşan teriyaki sosunda eti kıvama getirdikten sonra malzemeleri kavurarak, kızartarak ve ızgara üzerinde ısıtılarak yapılan bir japon tarzı haşlama tarzıdır. Teriyaki kelimesi teri ve yaki kelimelerinin birleşmesi ile oluşur. Bu kelimelerin de anlamları vardır. Teri kelimesi parlaklık anlamına gelmekte, yaki kelimesi ise kavurma ya da ızgaraya alma anlamlarına gelmekte.

Teriyaki yemekleri, sos kullanımı ile elde edilen dikkat çekici, parıltılı, parlak bir görsel görünümündedir. Yemekler üzerine master yapan tarihçiler, teriyaki ‘nin 17 yüzyılda japon aşçılar tarafından ızgara üzerinde pişmiş et içeren yemeklerden esinlenilerek başka bir yemekle ortaya çıktığı savunuluyor.

Japon Tarzı Teriyaki Tekniği Nedir?

Teriyaki yemekleri en çok 1960 yıllarında japon lokantalarında ve yemek servislerinde popülerleik kazandı. Bir süre sonra ise Amerika Birleşik Devletlerin de popülerleşti. Amerika da güncel olarak olarak Teriyaki tavuk, balık, domuz eti ve sığır eti yemekleri günümüzde dahil kullanılmakta ve oldukça da popüler bir şekilde servis ediliyor.

Diğer Bloglarımıza bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.